Datum zadnje izmjene: 31. 01. 2020.

Dosadašnja istraživanja ukazuju da je dugotrajna terapija menopauzalnih tegoba estrogensko-gestagenskim preparatima povezana s značajnim porastom rizika za kardiovaskularna oboljenja, rak dojke, trombozu i emboliju.

Preporuke Udruženja senologa Republike Austrije (Österreichische Gesellshaft für Senologie) kao i hormonska supstitucija tibolonom pokazuju da primjena hormonske nadomjesne terapije još uvijek ima svoje puno opravdanje.

Više od 70% žena nakon ulaska u menopauzu pokazuje simptome nedostatka estrogena, androgena i gestagena. Smanjenje proizvodnje spolnih hormona razlog je javljanja menopauzalnih tegoba kao što su navale vrućine, depresivna raspoloženja i smanjenje libida.

Hormonsko nadomjesno liječenje može nadoknaditi oslabljenu proizvodnju vlastitih hormona.

"Rezultati mnogobrojnih studija, kao što su WHI ("Woman Health Initative"), HERS i "Nurses' Health Study", pokazali su da je dugotrajna uporaba estrogensko-gestagenskih kombinacija povezana sa značajnim porastom rizika javljanja kardiovaskularnih bolesti, raka dojke, tromboze i embolije", ističe prof. dr. Ernst Kubista iz Beča (Klinische Abteilung für Spezielle Gynäkologie, Univ.-Klinik für Frauenheilkunde, Wien).

"Individualni pristup menopauzalnim tegobama i uporaba najmanjih mogućih doza su važni preduvjeti ako želimo izbjeći neželjena djelovanja. Osim toga, neophodan je razvitak prave alternativne terapije u odnosu na konvencionalnu hormonsku nadomjesnu terapiju", objašnjava prof. dr. Bo von Schoultz iz Stockholma (Karolinska Institute).

Odlučujuće u profilu rizika primijenjene terapijske sheme je djelovanje hormonskih komponenti na sluznicu maternice i tkivo dojke. I dok estrogeni, kao i kombinirana estrogensko-gestagenska terapija povećaju gustoće tkiva dojke i stimuliraju endometrij, ovi učinci izostaju u slučaju primjene tibolona (Livial, Livielle), sintetičkog steroidnog hormona novijeg datuma.

Tibolon je prvi predstavnik cijele skupine tvari koje se koriste u hormonskoj terapiji, koje na tkiva djeluju selektivno. "Tibolon je uspješan u liječenju menopauzalnih tegoba i smanjuje gubitak koštane mase, bez stimulacije tkiva dojke ili sluznice maternice", ukazuje dr. Lenus Kloosterboer iz Nizozemske (Research and Development Laboratories Organon).

"Povećanje gustoće tkiva dojke predstavlja rizični čimbenik u nastanku raka dojke iz dva razloga: s jedne strane u gušćem tkivu dojke se daleko teže može otkriti tumor dojke, s druge strane povećanje gustoće tkiva dojke je samo po sebi pretskazatelj raka dojke", kaže prof. von Schoultz.

"Placebo-kontrolirana, randomizirana studija koja je već provedena u Stockholmu pokazala je da se povećanje gustoće tkiva dojke registrira u svega 2% ispitanica koje koriste tibolon, za razliku od 46% ispitanica koje koriste klasičnu estrogensko-gestagensku terapiju."

Gotovo 25% svih žena koje koriste hormonsku nadomjesnu terapiju naginje razvitku povećane gustoće tkiva dojke. Tibolon predstavlja za ove pacijentice, pravu alternativu u liječenju menopauzalnih tegoba.

"Metaanaliza svih do sada provedenih istraživanja koja su pratila uporabu tibolona u svrhu liječenja menopauzalnih tegoba nije pokazala povišeni rizik nastanka raka dojke", objašnjava prof. Kubista. Otuda bi terapija tibolonom mogla postati mogućnost i u liječenju menopauzalnih tegoba kod pacijentica s rakom dojke. U više svjetskih centara je u tijeku istraživanje koje ukupno obuhvaća 2.600 pacijentica.

Pri tome se ispituje djelotvornost tibolona u liječenju menopauzalnih tegoba kod pacijentica koje su operirane od raka dojke. U ovom istraživanju učestvuju i 6 velikih centara u Austriji, to su centri u Beču, Grazu, Salzburgu i Innsbrucku ("Liberate Study"). Rezultati ove studije očekuju se tek kroz nekoliko godina.

Hormonsko nadomjesno liječenje ima mjesto i u svom konvencionalnom obliku, jedinstveni su znanstvenici. U svakom slučaju, terapija bi trebala trajati što je moguće kraće, a primijenjena količina hormona bi trebala biti što niža.
 

 

Ärzte Woche, 17 Jg., Nr 35; 2003


dr. Vesna Harni
  Novosti - Sve