Datum zadnje izmjene: 31. 01. 2020.

Redovita tjelovježba, pa čak i kada se radi o rekreacijskoj tjelesnoj aktivnosti od svega nekoliko sati tjedno, može statistički značajno smanjiti rizik nastanka ranih oblika raka dojke.

Znanstvenici iz južne Kalifornije uporedili su stupanj tjelesne aktivnosti kod 567 pacijentica s dijagnosticiranim ranim oblicima raka dojke ("breast carcinoma in situ - BCIS") i 616 ispitanica iz kontrolne skupine bez oboljenja.

Sve pacijentice su bile životne dobi između 35 i 64 godine, a tražene informacije su uključivale podatke o rekreacijskom sudjelovanju u aktivnostima kao što su šetnja, džoging, vožnja bicikla, aerobik, plivanje, ples i sport tijekom dosadašnjeg života.

Istraživači su potom izračunali za svaku ispitanicu ponaosob tjednu količinu utrošenog vremena na rekreacijsku tjelovježbu kao i energetsku potrošnju tijekom ovih aktivnosti od nastupanja prve mjesečnice.

Analiza podataka korigiranih za poznate rizične čimbenike u nastanku raka dojke ukazuje na smanjenje rizika nastanka BCIS za 35% kod žena koje su prakticirale bilo kakav oblik tjelesne aktivnosti u odnosu na žene koje su bile neaktivne.

Stupanj smanjenja rizika je postojao i kod povećanja stupnja tjelesne aktivnosti. Za razliku od drugih rizičnih čimbenika, prisutnost raka dojke u obitelji utječe na povezanost između tjelovježbe i rizika BCIS. U pacijentica s rakom dojke kod srodnika prvog reda u obitelji nije pronađena redukcija rizika za BCIS uz redovitu tjelovježbu.

Ovo je prvo istraživanje o utjecaju tjelovježbe na nastanak ranih formi raka dojke. Prepoznavanjem zaštitnih i rizičnih čimbenika za BCIS, javlja se mogućnost još ranije intervencije u procesu karcinogeneze.

Ranija istraživanja istog tima znanstvenika ukazala su na snažan zaštitni učinak tjelovježbe na nastanak invazivnih formi raka dojke. Kod invazivnog oboljenja, rizik nastanka raka dojke opadao je razmjerno stupnju i intenzitetu tjelovježbe osim kod žena s obiteljskim opterećenjem.

Nekoliko je mogućih mehanizama koji objašnjavaju zaštitni učinak tjelovježbe na nastanak BCIS, objašnjavaju znanstvenici. Tjelovježba smanjuje razinu estrogena, osobito tijekom adolescencije. Osim toga, potiče imunološki sustav i osjetljivost prema inzulinu.

Rezultati ovog istraživanja nalaze se na www.interscience.wiley.com/cancer a bit će objavljeni u 15. broju časopisa Cancer u studenom 2003.
 

Cancer 2003; 98: 000-000


dr. Vesna Harni
  Novosti - Sve