Statini smanjuju rizik za rak dojke
Statini i drugi lijekovi koji smanjuju razinu masnoće u krvi, povezani su sa značajnim padom rizika za rak dojke.
"Premda znanstvenici već godinama znaju da inhibicija kolesterola istodobno inhibira rast tumorskih stanica, naša analiza je jedna od prvih koja je pratila isključivo odnos između lijekova koji smanjuju razinu masnoće u krvi i razvitak raka dojke", ističe jedna od autorica ovog ispitivanja, Dr. Jane Cauley sa sveučilišta u Pittsburgu (Graduate School of Public Health, Pennsylvania).
U četiri klinička centra u Pittsburgu, Baltimoru, Minneapolisu i Portlandu znanstvenici su pratili tijekom prosječno 6,8 godina ukupno 7.528 ispitanica bijele rase, srednje životne dobi od 77 godina.
Tijekom ovog razdoblja dijagnosticirana su 244 slučaja raka dojke, a 576 ispitanica (7,7%) su uzimale lijekove koje smanjuju razinu masnoće u krvi.
Incidencija raka dojke korigirana za životnu dob ispitanica iznosila je u skupini ispitanica koje su uzimale statin 3,1 / 1.000 žena tijekom godinu dana. Incidencija raka dojke iznosila je 1,4 / 1.000 u skupini ispitanica koje su koristile druge lijekove za smanjenje razine lipida i 5,0 / 1.000 u skupini pacijentica koje nisu koristile nikakve antilipidne lijekove.
Tako je pad rizika za rak dojke iznosio čak 72% kod žena koje se koristile statin i 63% kod žena koje su koristile druge protulipidne lijekove. Sveukupno smanjenje rizika za rak dojke iznosilo je 68% u skupini ispitanica koje su koristile bilo koji lijek za smanjenje razine masnoće u krvi.
Korekcija rezultata za poznate rizične čimbenike, uporabu hormonskog nadomjesnog liječenja, obiteljsko javljanje raka dojke i mamografiju nije utjecala na uočenu povezanost.
Znanstvenici ističu ograničenja ovog ispitivanja, prije svega mali broj pacijentica s rakom dojke, dizajn studije, mogući utjecaj drugih čimbenika koji nisu mjereni, te nedostatak informacija o trajanju uporabe statina ili ranijoj uporabi ovog lijeka.
Rezultati ove studije ukazuju na statistički značajnu razliku u pojavi raka dojke kod žena koje koriste lijekove za smanjenje razine masnoće u krvi i onih koje ne koriste ove lijekove, što može imati značajne posljedice na javno zdravstvo.
Ovi nalazi trebaju potvrdu dodatnih ispitivanja koja će uključivati veći broj žena prije zvanične preporuke za uzimanje antilipidnih lijekova u prevenciji raka dojke. Druga ispitivanja koja su u tijeku i koja uključuju 161.000 žena iz WHI studije (Women's Health Initiative) ispituju hipotezu o utjecaju tjelesne težine na rak dojke.
Pretpostavka je da su redukcije tjelesne težine i smanjenja ukupne količine masnog tkiva povezani sa smanjenjem rizika za rak dojke.
J Womens Health 2003; 12 (8): 749-756
dr. Vesna Harni