Datum zadnje izmjene: 07. 04. 2024.


Mnoge žene s bolestima crijeva koje mogu utjecati na plodnost ne žele ostvariti trudnoću iako im liječenje može omogućiti da zatrudne, pokazala je nedavna studija. Istraživači su analizirali više od 1.300 žena s upalnim bolestima crijeva (UBC) koje uključuju kronične ili recidivirajuće upale gastrointestinalnog trakta. Ulcerozni kolitis i Crohnova bolesti su najčešći oblici UBC. Gotovo jedan od šest žena je svojom odlukom bez djece, često zato što su starije, imaju jače UBC simptome ili nisu bile svjesne mogućnosti s kojima mogu poboljšati svoje izglede da će roditi dijete, pokazala je studija.

"Slaba informiranost je jedan od razloga dobrovoljnog odustajanja od djece", izjavila je glavni autor studije dr Christian Selinger, gastroenterolog na Sveučilištu u Leedsu u Ujedinjenom Kraljevstvu. Poznato je da UBC ne mora nužno smanjiti plodnost, ali lijekovi za liječenje ovih stanja mogu utjecati na sposobnost začeća, a također su povezani s određenim prirođenim manama. Kirurško liječenje može dovesti do priraslica koji ograničavaju plodnost, a mnoge pacijentice s UBC imaju i iskustvo seksualne disfunkcije. Unatoč tim izazovima, mnoge žene još uvijek ne žele prolaziti kroz in vitro oplodnju (IVF) i druge reproduktivne tehnologije.

U ovoj studiji su Selinger i kolege analizirali ženske članove Društva za podršku pacijenata s Crohnovom bolesti i ulceroznim kolitisom u Ujedinjenom Kraljevstvu koje su bile starosti između 18 i 45 godina. Sudionice su imale 33 godina u prosjeku. Gotovo 59 posto ih je bilo s s Crohnovom bolesti, dok je 38 posto imalo ulcerozni kolitis. Četrnaest posto žena je imalo djecu prije nego što je dobilo dijagnozu UBC, 26 posto je dobilo djecu nakon dijagnoze, a 36 posto je izjavilo da planira u budućnosti. Žene koje su rekle da ne žele djecu su imale više hospitalizacija i veću vjerojatnost da su imale operativne zahvate zbog UBC nego njihove vršnjakinje koji su majke ili koje planiraju osnovati obitelj u nekom trenutku. Žene koje su planski bez djece su također imale veću vjerojatnost da su same i nezaposlene.

Neke žene koje ne žele imati djecu su također izjavile da se brinu da li bi njihovo dijete moglo naslijediti UBC ili da bi se bolest u trudnoći pogoršala te su izrazile zabrinutost zbog podizanja djeteta u kontekstu suočavanja sa svojom bolešću. Budući da su u istraživanje uključene samo članice grupe za podršku s UBC, moguće je da te žene imaju više znanja o svojim medicinskim problemima i mogućnostima plodnosti nego žena u općoj populaciji, zaključili su on-line 17.ožujka u časopisu 'Journal of Crohn's and Colitis'. Osim toga, studija se oslonila na vlastitu procjenu zdravstvenog stanja koja nije bila verificirana kod liječnika ili u medicinskoj dokumentaciji.

Studija također nije točno precizirala zašto žene ne žele imati djecu, rekla je putem e-maila dr C. Janneke van der Woude, znanstvenik na Erasmus Medical Center u Rotterdamu, Nizozemska, koja nije bila uključena u studiju,."Najveći dio lijekova za Crohnovu bolest i ulcerozni kolitis su potpuno sigurni za ženu u vrijeme začeća kao i za vrijeme trudnoće i dojenja", rekla je Janneke. "Za pacijentice koje su akutno bolesne zbog njihove Crohnove bolesti ili ulceroznog kolitisa može postojati više jakih razloga da ne žele djecu, uključujući depresiju, pothranjenosti, amenoreju (nedostatak menstruacije) i općenito slabu kvalitetu života", dodala je.

Ipak, žene koje drže bolest pod kontrolom i uzimaju lijekove koji su sigurni za vrijeme trudnoće ne trebaju nužno odustati od mogućnosti trudnoće, rekla je dr Jane Andrews, voditeljica liječenja UBC na Royal Adelaide Hospital u Australiji. "Gotovo sve informacije su odlične", rekla je putem e-maila Andrews koja nije bila uključena u studiju. "Vrlo malo žena treba savjetovati da ne osnivaju obitelj zbog UBC."

 

IZVOR: http://bit.ly/1ULlG1d
J Crohns Colitis 2016.


 
  Novosti - Sve