Datum zadnje izmjene: 01. 02. 2020.

Epstein-Barrov virus (EBV), uzročnik infektivne mononukleoze poznate i pod nazivom bolest poljupca, izgleda da se ne prenosi samo poljupcem već i spolnim putem, rezultat je istraživanja škotskih znanstvenika.

Ovaj način prijenosa infektivne mononukleoze izgleda da je razlog nastanka većine kliničkih slučajeva bolesti i manjeg broja asimptomatskih EBV- infekcija.

Infekcija Ebstein-Barrovim virusom uobičajeno se javlja ranije u životu, kada ima blaži ili čak asimptomatski tijek.

Ukoliko infekcija nastaje u ranoj adolescenciji, češće je povezana s punom kliničkom slikom infektivne mononukleoze.

Premda  je prošireno mišljenje da se ovaj virus prenosi putem poljupca, nema izravnih dokaza koji bi potvrdili ovu tezu. Uloga spolnog života u prijenosu EBV-infekcije nije do sada bila razjašnjena.

U istraživanju uloge spolne aktivnosti u prijenosu Ebstein-Barovog virusa, znanstvenici iz University of Edinburgh Medical School ispitivali su serološke karakteristike 1006 novih studenata na univerzitetu u Edinburghu, uspoređujući ih sa spolnim ponašanjem studenata kao i dosadašnjim kontaktom s ovim virusom.

Gotovo 80% testiranih studentica imale su pozitivan test na EBV-infekciju, u usporedbi s 67,4% muškaraca. Studenti i studentice s urednim spolnim životom pokazivali su statički značajno češće pozitivan test na EBV. I više od toga, rizik nastanka EBV-infekcije bio je izravno povezan s brojem spolnih partnera u dosadašnjem životu.

Znanstvenici nalaze da je više od 50% slučajeva infektivne mononukleoze nastalo spolnim putem, dok je kod asimptomatskih EBV-infekcija spolni put bio odgovoran za tek oko 10% slučajeva infekcije.

Ovi podaci jasno ukazuju da je seksualni kontakt, ili faktori usko povezani s njim, važan faktor u prijenosu EBV-infekcije kod adolescenata.

Nastanak infektivne mononukleoze vjerojatno bi se uspješno reducirao cijepljenjem usmjerenim ciljano na osobe negativne na Ebstein-Barr virus.
 

J Infect Dis 2002; 186: 731-736

 

dr. Vesna Harni
  Novosti - Sve