Datum zadnje izmjene: 25. 01. 2020.

Žene uključene u 6 ili manje ciklusa umjetne oplodnje po tipu in vitro fertilizacije (IVF) bilo sa svježim ili smrznutim embrijem, daleko češće ostvaruju i rođenje živog djeteta ako su mlađe životne dobi, rezultat je velikog retrospektivnog istraživanja objavljenog u znanstvenom časopisu New England Journal of Medicine.

Naši rezultati ukazuju da IVF postupak u velikoj mjeri rješava problem neplodnosti u populaciji mlađih žena, ali ne može nadići nepovratni pad plodnosti ovisan o životnoj dobi žene", navode američki znanstvenici iz zdravstvenih centara Beth Israel Deaconess Medical Center i Harvard Medical School u Bostonu, Massachusetts.

Retrospektivno kohortno istraživanje obuhvatilo je 6.164 pacijentice koje su prošle sveukupno 14.248 IVF ciklusa. Kumulativna stopa porođaja živog djeteta procjenjivana je kako "optimističkom" metodom (pretpostavljajući da žene koje se nisu vraćale u ponovni IVF ciklus imaju jednaku šansu rođenja živog djeteta kao i žene kod kojih je IVF postupak ponavljan), tako i "konzervativnom" metodom (pretpostavljajući da žene koje se nisu vraćale u ponovni IVF ciklus nemaju nikakvu šansu rođenja živog djeteta).

Nakon 6 IVF ciklusa, kumulativna stopa porođaja živog djeteta iznosila je 72% uporabom optimističke analize i 51% nakon konzervativne analize. U skupini pacijentica životne dobi do 35 godine, odgovarajući postotci su iznosili 86% i 65%. Kod pacijentica starijih od 40 godina, odgovarajuće stope iznosile su 42% i 23%.

Autori navode da optimistička analiza vjerojatno daje precijenjene rezultate, dok su konzervativni rezultati više od pesimističkih. "Tako je najvjerojatnije, prava kumulativna stopa živorođene djece u našoj populaciji između konzervativnih i optimističkih podataka," navode istraživači.

Rezultati ovog istraživanja specificirani po životnoj dobi više odgovaraju općoj populaciji, nego rezultati ranijih istraživanja uspješnosti IVF, koji nisu stratificirani prema starosnoj dobi ili obuhvaćaju mali broj pacijentica. Aktualno istraživanje je obuhvatilo veliki broj ispitanica u svakoj starosnoj skupini praćenih tijekom 6 IVF ciklusa, pa autori vjeruju da "specifična kumulativna stopa živorođene djece... može biti od koristi u savjetovanju pacijentica bilo koje starosti." Aktualno istraživanje nadilazi ograničenja ranijih studija koje su koristile trudnoće (umjesto porođaj živog djeteta) kao mjerilo uspjeha (primarni ishod postupka) i nisu razlikovale višeplodne trudnoće.

Učestalost nastupanja trudnoće i porođaj živog djeteta po IVF ciklusu u ovom istraživanju nešto su niži u odnosu na nacionalne podatke iz 2005. godine. Autori pretpostavljaju da ova niža učestalost uspjeha oslikava i stanje u državi Massachusetts gdje zdravstveno osiguranje pokriva troškove IVF postupka, što ohrabruje liječnike u transferu manjeg broja embrija, čime se smanjuje i učestalost višeplodnih trudnoća i porođaja.

N Engl J Med. 2009;360:236–243.

dr. Vesna Harni