Datum zadnje izmjene: 07. 04. 2024.


Korištenje antitireoidnih lijekova treba izbjegavati u ranoj trudnoći kako bi se smanjila vjerojatnost oštećenja ploda, izvjestili su istraživači iz Danske. "U liječenju mladih žene s antitireoidnim lijekovima, liječnici trebaju biti svjesni mogućnosti eventualne trudnoće," izjavili su Dr. Stine Linding Andersen i Dr. Peter Laurberg iz Sveučilišne bolnice u Aalborgu. "Obaveza je liječnika upozoriti ove pacijentice da trudnoću treba potvrditi što je prije moguće." Hipertireoza može negativno utjecati na zdravlje trudnice i razvoj fetusa ali liječenje antitireoidnim lijekovima u ranoj trudnoći može uzrokovati prirođene mane. Trenutne smjernice favoriziraju upotrebu propiltiouracila (PTU) u ranoj trudnoći, a kasnije u trudnoći prebacivanje na metimazol (MMI) / karbamizol (CMZ) .

Dr. Andersen i kolege su koristili podatke iz Danske knjige rođenih, Danskog nacionalnog registra recepata te Danskog nacionalnog bolničkog registra da bi istražili učestalost oštećenja ploda, agranulocitoze te zatajenja jetre povezanih s primjenom tih lijekova u općoj populaciji i kod trudnica. Od gotovo 30,000 pojedinaca kojima su propisani antitireoidni lijekovi, većina je uzimala metimazol i karbamizol (n = 27281), a daleko manje je uzimalo propiltiouracil (n = 5,895). Nuspojave povezane s uzimanjem metimazola bile su dva puta češće u općoj populaciji nego nuspojave povezane s uzimanjem propiltiouracila, ali je pri tome uporaba metimazola bila gotovo pet puta češća, napisali su autori u online izvješću objavljenom " časopisu „Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism".

Učestalost agranulocitoze je bila značajno veća kod uporabe propiltiouracila (0,27%) nego kod uporabe metimazola i karbamizola (0,11%, p = 0,02), dok se učestalost zatajenja jetre nije značajno razlikovala među korisnicima propiltiouracila (0,05%) i metimazola/karbamizola (0.03% , p = 0,4). Agranulocitoza povezana s uzimanjem antitireoidnih lijekova te zatajenje jetre su bili manje uobičajeni kod trudnica (pet plus pet slučajeva / 10,000 izloženih antitireoidnim lijekovima) nego u općoj populaciji (16 plus tri slučaja / 10,000 izloženih). Sedamdeset i petoro djece je imalo prirođene defekte povezane s majčinim korištenjem antitireoidnih lijekova kod 2,206 trudnoća, što čini stopu od 340 slučajeva / 10,000 izloženih.

"Ženama koje se liječe antitireoidnim lijekovima savjetujemo da kupuju i samostalnu primjenjuju testove na trudnoću ako postoji mogućnost trudnoće", rekli su Dr. Andersen i Dr. Laurberg. "Ako je test na trudnoću pozitivan, žena se treba obratiti liječniku za štitnjaču i ne uzimati više antitireoidne lijekove prije tog kontakta." "Ako liječnik smatra da je žena u remisiji od hipertireoze, preporučit će promatranje bez antitireoidne terapije lijekovima i obavljati tjedne kontrolne testove funkcije štitnjače do drugog tromjesečja trudnoće", objasnili su. "Ako je antitireoidna terapija lijekovima nužna u ranoj trudnoći, preporučujemo korištenje propiltiouracila. Ako se planira trudnoća, terapiju s propiltiouraciolom treba propisati i prije trudnoće. Ako se liječenje smatra potrebnim nakon prvog tromjesečja trudnoće, liječnik može nastaviti terapiju s propiltiouracilom ili promijeniti u metimazol/karbamizol ", naveli su.

"Razdoblje rane trudnoće je jednako važno za liječnika za štitnjaču kao i kasna trudnoća za opstetričara," zaključili su Dr. Andersen i Dr. Laurberg. "Neliječena hipertireoza može ozbiljno zakomplicirati trudnoću i uvijek je treba pažljivo liječiti i kontrolirati. Međutim, briga za rano otkrivanje trudnoće kod žena koje su liječene antitireoidnim lijekovima i evaluacija kliničke indikacije za uporabu antitireoidnih lijekova u ranoj trudnoći može smanjiti teret teških nuspojava ovih lijekova u populaciji. "

 

IZVOR: http://bit.ly/1KHYWva
J Clin Endocrinol Metab 2016.

  Novosti - Sve