Datum zadnje izmjene: 12. 04. 2024.


Fenomen jo-jo dijete, ili namjernog mršavljenja i onda nenamjernog vraćanja 5 ili više kilograma, nije povezan sa sveukupnim rizikom od raka ili specifičnim rizikom za 12 vrsta malignih oboljenja, napisali su znanstvenici koji su radili najveću i najopsežniju studiju o toj temi. Jo-jo dijeta, popularan termin za nenamjeran povrat težine nakon mršavljenja, je bila povezana s rizikom za rak u brojnim studijama, ali su one imale značajna ograničenja, prikazali su znanstvenici studije na čelu s Victoriom Stevens, dr.sc., znanstvenicom u "American Cancer Society" (ACS) u Atlanti.

ACS znanstvenici su istakli da je gotovo polovica američkih odraslih državljana pokušavalo izgubiti težinu, a veći dio je gubitak povratio. Dakle, ako je povrat težine rizik za rak, to mora biti važna tema javnog zdravstva. Tim se bavio velikim istraživanjem s mnogo više vrsta raka nego bilo koja prethodna studija, uključio je najveći broj stanovnika, uključujući i muškarce koji su uglavnom bili zanemareni u istraživanjima do sada, rekla je dr Stevens.

Analizirali su 42,498 muškaraca i 53,709 žena koji su bili uključeni u studiju "Prevention Study II Nutrition Cohort" koja je započela 1992. godine. Promjene težine su definirane svima jednako; osnovni upitnik u studiji je imao pitanje koliko puta su namjerno izgubili najmanje 5 kilograma, a kasnije ponovno dobili. Ljudi koji su izvijestili o promjeni težine su onda kategorizirani po ukupnom broju gubitaka težine: 1-4, 5-9, 10-19, i 20 ili više. U toj analitičkoj skupini od 96.000 osoba, 25,317 je po prvi puta dobilo rak od 1994. do 2009. godine.

Kada su istražitelji analizirali podatke, otkrili su da promjena težine nije bila povezana s ukupnim rizikom za rak kod muškaraca. Analizi je, između ostalih kovarijanti, prilagođen indeks tjelesne mase (BMI). Promjena težine nije bila povezana s bilo kojim od 12 pojedinačnih vrsta raka: istraživali su prostatu (i niskorizične i agresivne tipove), debelo crijevo, rektum, gušteraču, bubreg, jednjak, jetru, ne-Hodgkinov limfom, multipli mijelom, pluća, melanom i želudac. "Ovi rezultati sugeriraju da promjena težine, neovisno o tjelesnoj težini, ne utječe na kasniji rizik od raka", objašnjavaju istraživači.

Značajan nedostatak ovog istraživanja je da ne postoji način da se procijeni je li "amplituda dobitka / gubitka" povezana s rizikom za rak. Drugim riječima, da li su muškarci i žene čiji je jo-jo efekt više drastičan - najmanje 12 kilograma sa svakom promjenom težine – pod povećanim rizikom za rak? "Na žalost, ne postoji standardizirana definicija promjene težine. Pet kilograma može biti prenisko", rekla je dr Stevens. Kao što je gore navedeno, iznos promjene težine je definiran u upitniku od 1990.g. No, promjena težine od 5 kilograma nije korištena u svim studijama, rekla je: "Neke studije su koristile tu brojku, dok su druge koristile veću težinu." Među prednostima ovog istraživanja je činjenica da je upitnik imao pitanje o "namjernom" gubitku težine, rekli su znanstvenici. Važna je namjera, jer se gubitak težine može dogoditi zbog nezdravog ponašanja kao što je pušenje, istaknuli su.

 

Am J Epidemiol. Objavljeno 2015.


Poliklinika Harni
  Novosti - Sve