Datum zadnje izmjene: 23. 05. 2022.


Trudnice koje uzimaju antihistaminike tijekom trudnoće radi ublažavanja jutarnjih mučnina signifikantno imaju lošiji ishod trudnoće po rezultatima nove studije objavljenje online objavljenje 28 svibnja u European Journal of Obstetrics & Gynecology.

"Hiperemesis gravidarum (HG), jaka mučnina i povraćanja u trudnoći, uzrokuje više od 285 000 hospitalizacija u USA godišnje", pišu Marlena S. Fejzo, PhD, docent ginekologije i porodništva, University of California, Los Angeles, i suradnici.

Prijašnje studije su pokazale vezu između uzimanja antihistaminika tijekom trudnoće i lošijeg ishoda trudnoće pa su dr Fejzo i suradnici odlučili istražiti tu temu. Usporedili su dvije skupine od 254 žena koje su dobile intravenski antihistaminike tijekom trudnoće i 308 žena koje su imale uredan tijek trudnoće.

Našli su da su u HG grupi trudnice imale četiri puta veću vjerojatnost za lošiji ishoda trudnoće nego trudnice s urednom trudnoćom, uključujući prijevremeni porod i nisku porođajnu težinu. Isto tako su zaključili da visoki tlak u trudnoći i rani početak HG simptoma zajedno loše utječu na tijek trudnoće.

Metilprednizolon i prometazin su oboje povezani s lošijim ishodom u trudnoći (P < .0217 and P < .0386). Ostali antihistaminici uključujući diphenhy-dramine, dimenhydrinate, doxylamine, hydroxyzine, idoxylamine i pyridoxine su isto povezani s lošijim ishodom trudnoće (P < 0.0151).

Kažu da postoji tendencija propisivanja antihistaminika bez obzira ako i simptomi mučnina nisu jače izraženi. Skoro polovica žena s lošijim ishodima trudnoće su uzimale neke od antihistaminika tijekom trudnoće iako je dokazana efikasnost u manje od 20%.

Suprotno od njih, žene koje tijekom trudnoće nisu bile na intravenskim pripravcima antihistaminika ili su liječene alternativnim metodama kao što su akupunktura, masaže ili akupresura su imale puno bolje ishode trudnoće.

Autori zaključuju da su iznenađeni rezultatima .

"Po ovim rezultatima, moramo ozbiljno promisliti kada i kako uvoditi antihistaminike u trudnoći s obzirom na njihovu efikasnost i sigurnost tijekom trudnoće".

Eur J Obstet Gynecol.


 

  Novosti - Sve