Datum zadnje izmjene: 23. 05. 2022.


Mlađe trudnice imaju veći rizik prijevremenog porođaja, dok starije trudnice češće imaju carski rez, kaže se u istraživanju objavljenom u časopisu BJOG u izdanju Royal College of Obstetricians and Gynaecologists.

Istraživanje je provedeno u Irskoj i trajalo je 12 godina (2000.-2011.). Ispitani su ishodi trudnoće u 36,916 žena koje su rađale prvi puta.

Trudnice su podijeljene u 5 dobnih skupina: 3.3% bilo je u dobi 17 godina ili manje (17-), 7.2% u dobi 18-19 godina, 77.9% u dobi 20-34 godine, 9.9% u dobi 35-39 godina i 1.7% u dobi od 40 i više godina (40+). Istraživači su se fokusirali na ishode trudnoća u žena u dobnim ekstremima: mlađe od 17 i starije od 40.

Rezultati su pokazali povećanu stopu carskog reza s porastom majčine dobi. Tako su žene dobi 17 godina i mlađe najrjeđe imale carski rez (10.7%), dok su žene u dobi 40+ , najčešće imale carski rez, a rizik je u njih bio tri puta veći (54.4%).

Nadalje, žene u skupini 17- bile su pod većim rizikom za prijevremeni porođaj (9.8% naprema 5.9%), a novorođenčad koju su rodile žene starije od 40 godina češće su bila primljena u jedinicu neonatalne skrbi (23.5% naprema 16.8%) i bila rođena s kongenitalnim anomalijama u usporedbi s trudnicama dobi 20-34 godine.

Mlađe majke su češće imale smanjenu tjelesnu težinu i pušile tijekom trudnoće, dok su starije majke češće bile pretile i imale ostalih bolesti poput hipertenzije ili dijabetesa.

Profesor Deirdre Murphy, Department of Obstetrics & Gynaecology, University of Dublin, rekla je: "Rezultati ovoga istraživanja u suglasju su s navodima iz literature, što naglašava činjenicu da je majčina dob važan rizični faktor za lošiji ishod u trudnoći. Stopa carskih rezova se povećava s majčinom dobi, a potrebna su daljnja istraživanja koja će objasniti može li se veća mogućnost prirodnih porođaja u mlađih žena nadomjestiti pojačanom skrbi u starijih žena i tako smanjiti sveukupnu stopu carskih rezova. Većina ginekologa slaže se da skrb o trudnici tijekom njezine prve trudnoće i porođaja ima najveći utjecaj na ishode kasnijih trudnoća, tako da je majčina dob važan rizični faktor kojega treba uzeti u obzir kada se planira skrb o trudnici, osobito u krajnjim dobnim skupinama."

John Thorp, zamjenik urednika BJOG-a dodao je: "Razlog značajnom porastu broja carskih rezova u Velikoj Britaniji tijekom nekoliko proteklih desetljeća autori su tražili razmatrajući ishode u skupini žena koja ima najmanju stopu carskih rezova. Ostali društveno-ekonomski faktori povezani sa ženinom dobi imaju značajnu ulogu u ishodu trudnoće i porodničari stoga trebaju shvatiti dob kao riziko-faktor te primjereno planirati skrb o trudnicama."

Full paper: Vaughan DA, Cleary BJ, Murphy DJ. Delivery outcomes for nulliparous women at the extremes of maternal age – a cohort study. BJOG 2013; DOI: 10.1111/1471-0528.12311.
 

  Novosti - Sve