Datum zadnje izmjene: 23. 05. 2022.


Žene rođene prije vremena imaju značajno povećani rizik komplikacija u trudnoći. Te su komplikacije nezavisne o tome jesu li i same rođene kao djeca mala za dob trudnoće.

Ariane Bovin s kolegama iz Istraživačkog centra Sveučilišne bolnice Sainte-Justine u Montrealu, objavila je rezultate populacijske kohortne studije u časopisu Canadian Medical Association Journal.

Istraživanje je provedeno u Quebecu i uključilo je 7,405 žena rođenih prijevremeno (554 žene rođene su prije 32. tjedna gestacije, a 6,851 žena rođena je između 32. i 36. tjedna gestacije). Žene koje su bile prijevremeno rođene pridružene su skupini od 16,714 žena rođenih u terminu između 1976. i 1995. godine, a koje su rodile živo ili mrtvo dijete između 1987. i 2008. godine.

Istraživanje je pokazalo postojanje povećanog rizika za hipertenzivne poremećaje i dijabetičke komplikacije u trudnica rođenih prijevremeno. Najmanje jedna komplikacija uočena je tijekom istraživanja u 19.9% žena koje su bile rođene prije 32. tjedna trudnoće, 13.2% žena rođenih između 32. i 36. tjedna trudnoće i u 11.7% žena rođenih u terminu.

"Nakon prilagodbe različitih rizičnih faktora, uključujući težinu pri porođaju u odnosu na trajanje trudnoće, vjerojatnost komplikacija povezanih s prijevremenim porodom bila je povećana 1.95 puta (95% interval pouzdanosti CI 1.54-2.47) među ženama rođenim prije 32. tjedna trudnoće i 1.14 puta (95% interval pouzdanosti CI 1.03-1.25) među onima koje su rođene između 32. i 36. tjedna trudnoće u odnosu na žene rođene u terminu", napisali su autori.
Ranija istraživanja upućivala su na to da žene koje su rođene kao male za gestacijsku dob (prijevremeno ili u terminu) imaju povećani rizik nastanka komplikacija u trudnoći, ali nisu odredile gestacijsku dob kao rizični faktor za komplikacije u trudnoći. Prethodna istraživanja pokazala su i da prijevremeno rođene žene imaju manju stopu porođaja u odnosu na žene rođene u terminu.

Autori smatraju da žene koje su i same rođene prije vremena mogu imati određene nedijagnosticirane rizične faktore za nastanak komplikacija u trudnoći. Pretpostavili su i da postoji određena nasljedna komponenta koja nije bila uključena u istraživanje.

S druge strane, lošije perinatalno zdravlje može trajno promijeniti kardiovaskularni sustav i metabolički razvoj i funkcije, iako su ti procesi još uvijek slabije poznati. Povećano je preživljavanje djece rođene do 32. tjedna trudnoće, čime dobivamo veću populaciju pod rizikom za hipertenziju povezanu s trudnoćom, dijabetes tipa 2 i druge zdravstvene probleme.

Autori su zaključili: "Utjecaj činjenice da su i same rođene prijevremeno, treba uzeti u obzir kada se skrbi o trudnoćama tih žena te predvidjeti potrebu pojačane skrbi kada se planira njihov porođaj."

 

Canadian Medical Association Journal


 
  Novosti - Sve