Letrozol
Do sada je antiestrogen tamoksifen bio standardni lijek u početnoj fazi palijativne terapije hormonski ovisnog raka dojke u postmenopauzi. Palijativna terapija označava terapiju u uznapredovaloj fazi bolesti koja služi usporavanju tijeka bolesti, ublažavanju simptoma bolesti, kao i poboljšanju kvalitete života pacijentice.
Dosadašnja uporaba novog lijeka letrozola u slučajevima zakazivanja tamoksifenske terapije pokazala je visoku djelotvornost ovog lijeka. Rezultati upravo završenih kliničkih studija u kojima je izravno uspoređivana djelotvornost tamoksifena i letrozola u primarnoj terapiji, govore u prilog inhibitora aromataze - letrozola.
U danskoj studiji uspoređivana je efikasnost i tolerancija letrozola u dozi od 2,5 mg/dan s tamoksifenom 20 mg/dan u okviru primarne terapije. Ispitivanja su vršena kod 907 pacijentica, od kojih su 453 uzimale letrozol, a 454 tamoksifen.
Najznačajniji rezultati su produljenje faze remisije i pojave recidiva pri upotrebi letrozola na 41 tjedan u prosjeku, u usporedbi s 26 tjedana kod tamoksifena. Uspješnost terapije s letrozolom iznosila je 30%, u usporedbi s 20% kod tamoksifena. Svi rezultati studije su bili statistički značajni.
Letrozol je inače do sada bio dopušten za liječenje raka dojke, samo u uznapredovalim slučajevima, kod zakazivanja terapije tamoksifenom. Tamoksifen i letrozol, svaki na svoj način, blokiraju djelovanje estrogena na one stanice, odnosno tip raka koji je hormonski ovisan (visok sadržaj estrogenskih receptora u tumorskom tkivu).
Za razliku od tamoksifena čije antiestrogensko djelovanje počiva na blokiranju estrogenskog receptora, letrozol kao inhibitor aromataza sprečava nastanak estrogena (blokira enzim aromatazu koja sudjeluje u sintezi estrogena).
Tamoksifen ostaje i nadalje prvi lijek u adjuvantnom liječenju raka dojke u postmenopauzi.
Znanstvenici upozoravaju pacijentice da niti u kojem slučaju ne prestaju samostalno s tamoksifenskom terapijom ili prelaze na terapiju s letrozolom. Točne smjernice u terapiji tek će biti postavljene tijekom narednog perioda.
Breast Cancer Res Treat 2001; 66 (3): 191-199
J Clin Oncol 2001; 19 (10): 2596-2606
J Clin Oncol 2001; 19 (14): 3357-3366
dr.Vesna Harni