Datum zadnje izmjene: 09. 05. 2022.


Metaanaliza žena kojima je učinjena polipektomija ukazala je na negativnu povezanost između postmenopauzalne dobi, abnormalnog krvarenja i endometrijske neoplazije. Međutim, druga prospektivna analiza pacijentica s dijagnosticiranim endometrijskim polipom koje su konzervativno praćene pokazala je kako bi pristup "promatraj i čekaj" mogao biti najoprezniji put u većini slučajeva. Obje studije priopćene su na godišnjem kongresu Američkog Instituta za ultrazvuk u medicini 2011.

"Svima je poznato da je to rezultat poboljšanja rezolucije ultrazvuka, napretka u transvaginalnoj sonografiji, kao i primjene kontrastne sonografije - 'saline infusion sonography' i histeroskopije, porast broja dijagnosticiranih endometrijskih polipa", navode američki znanstvenici s odjela Patologije, 'University of Florida College of Medicine', Jackonville.

Većina tih polipa benigne je prirode. Međutim, mali broj polipa može biti i malignog karaktera, što je i razlog zbog kojeg se većina dijagnosticiranih polipa odstranjuje kirurškim putem.

"Najčešća pitanja naših pacijenata i kolega su: Koji je rizik da je polip maligan i mora li se nužno učiniti polipektomija?"

Kako bi pronašli odgovore na ova pitanja uzimajući u obzir raznoliku slojevitost profila rizika pacijentica iz ove populacije, autori istraživanja analizirali su izvještaje objavljene od 1980. do 2010. Članci za ovo istraživanje izabrani su odabirom onih članaka u kojima je izvještavano o pacijenticama kod kojih je učinjena polipektomija i gdje je postojala patohistološka analiza.

Primarni cilj metaanalize bio je usporediti pojavnost endometrijske neoplazije kod pre- i postmenopauzalnih žena, sekundarni cilj bio je utvrditi pojavnost endometrijske neoplazije kod pacijentica koje su imale abnormalno krvarenje te kod asimptomatskih pacijentica.

Ukupno je pronađeno 17 studija, u kojima je referirano o populaciji od 10.572 žene. Metaanaliza je otkrila da je endometrijska neoplazija dijagnosticirana kod ukupno 377 pacijentica. Među ovim pacijenticama 5,4% su bile u postmenopauzalnom, 1,7% u premenopauzalnom razdoblju. Kod 4,2% pacijentica javljalo se abnormalno krvarenje, a 2,2% pacijentica nisu imale nikakve simptome.

"Žene u menopauzi kod kojih je dijagnosticiran endometrijski polip imale su 4-puta veći rizik da je polip maligne prirode, nego ako je polip nađen u žena tijekom reprodukcijskog razdoblja", navode autori. Sukladno tome, nalaz endometrijskog polipa koji je bio praćen abnormalnim vaginalnim krvarenjem imao je dvostruko veći rizik da je malignog karaktera u odnosu na asimptomatski polip.

Autori navode, da će trebati daljnja istraživanja kojima bi se moglo jasnije razlikovati kod kojih polipa se smije "promatrati i čekati", a koje polipe treba odmah ukloniti.

 

Što se događa pri izboru opcije "Watch and Wait"?

Kanadski znanstvenici iz 'True North Imaging in Thornhill', Ontario, u drugoj prezentaciji izvijestili su o tome što se događa s endometrijskim polipima koji su dijagnosticirani i potom promatrani, bez posezanja za kirurškom intervencijom.

U razdoblju od siječnja do srpnja 2010. godine, autorski tim pratio je 300 žena kod kojih je postavljena dijagnoza endometrijskog polipa tijekom ranijih 2-43 mjeseca. Starost ispitanica varirala je između 22 – 78 godina. Definirani su sljedeći čimbenici koji bi mogli utjecati na tijek bolesti: lokalizacija polipa, vrijeme između dva pregleda, menopauzalni status, abnormalno vaginalno krvarenje, doplerski protok, debljina endometrija i starost pacijentice.

Rezultati ovog istraživanja pokazali su da je kod 41 ispitanice (13.7%) došlo do spontane rezolucije endometrijskog polipa, kod 125 ispitanica (41.7%) nije došlo do promjene veličine polipa, kod 61 pacijentice (20.3%) polip se smanjio za najmanje 1 mm, kod 49 pacijentica (16.3%) bilježi se porast u veličini polip do 50% u odnosu na prvo mjerenje, dok se kod 24 ispitanice (8.0%) bilježi porast u veličini polipa veći od 50%.

Promjene u veličini polipa statistički značajno su povezane s menopauzalnim statusom i krvnim protokom, ali ne i lokalizacijom polipa ili javljanjem abnormalnog vaginalnog krvarenja.

Nije nađena statistički značajna povezanost između progresije u veličini polipa i starosti pacijentice, razmaka između pregleda i debljine endometrija. Premda su istraživanja kanadskih znanstvenika vezana za kohortu koja je izabrana na temelju ranijeg pregleda istog tima, zaključak autora je da bi se stav "automatskog izbora kirurškog zahvata kod endometrijskih polipa benignog izgleda u najmanju ruku trebao preispitati."


American Institute of Ultrasound in Medicine (AIUM) 2011 Annual Convention: Abstracts 939528 and 981597.

  Novosti - Sve