Liječiti ili ne asimptomatsku bakteriuriju u trudnoći?
Probir i liječenje trudnica s asimptomatskom bakteriurijom ne mogu smanjiti rizik od prijevremenog porođaja, pokazuju rezultati novog kliničkog ispitivanja. Liječenje asimptomatske bakteriurije je smanjilo rizik od pijelonefritisa, s 2,4% kod neliječenih ili trudnica koje su koristile placebo, na 0,6% kod žena koje su primile terapiju, izjavili su dr Brenda Kazemier i njezini kolege iz Centra za infektivne bolesti i imunologiju u Amsterdamu, Nizozemska. Međutim, tvrde da rezultati ne podržavaju rutinski probir i liječenje niskorizičnih trudnica. Rezultati su objavljeni online u znanstvenom časopisu "Lancet Infectious Diseases".
"Niskorizične trudnice s asimptomatskom bakteriurijom nisu pod povećanim rizikom od prijevremenog poroda ili zastoja rasta", rekla je dr Kazemier. "Iako te žene imaju povećani rizik od pijelonefritisa, apsolutni rizik je vrlo nizak i većina žena s pijelonefritisom nema asimptomatsku bakteriuriju. Mi mislimo da probir i liječenje asimptomatske bakteriurije kod niskorizičnih žena nije korisno." Iako ta praksa nije dio standardne skrbi u Nizozemskoj, dr Kazemier dodaje "u većini drugih zemalja je uobičajena praksa napraviti probir za asimptomatsku bakteriuriju u trudnoći i liječiti antibioticima." S obzirom da se ova praksa temelji na ispitivanjima provedenim prije više od 30 godina, dr Kazemier i njeni kolege su napravili kohortnu studiju zajedno s randomiziranom studijom u osam bolnica i pet ultrazvučnih centara u Nizozemskoj. Istražitelji su prikazali 5,132 žena s jednoplodnim trudnoćama od 16. do 22. tjedna trudnoće. U završnoj skupini od 4,283 žena, 248 je bilo pozitivno na asimptomatsku bakteriuriju. Ove trudnice su randomizirane u tri skupine, skupina liječena nitrofurantoinom brojala je 40 trudnica, placebo skupina 45 trudnica, dok 163 trudnice nisu uopće liječene.
Istraživači su otkrili da nema razlike u stopama pijelonefritisa, prijevremenog poroda, ili oboga između neliječenih ili trudnica koje su koristile placebo kod asimptomatske bakteriuje i žena koje nisu imale asimptomatsku bakteriuriju Žene s asimptomatskom bakteriurijom koje nisu primile terapiju su imale 3,9 puta veću vjerojatnost da će razviti pijelonefritis. Nekoliko čimbenika može objasniti zašto su prethodna istraživanja otkrila prednosti liječenja asimptomatske bakteriurije kod trudnica i zaštitni učinak u rađanju manjeg broja djece niske porođajne težine i prijevremenog porođaja dok sadašnja studija nije, rekla je dr Kazemier. "Granica koja se koristila za prijevremeni porod u nekoliko starih studija je bila 38 tjedana, a to danas smatramo terminskom trudnoćom. Osim toga, od 1980.g. su se dogodile neke promjene u antenatalnoj skrbi. Primjerice, uporaba ultrazvuka za određivanje starosti trudnoće i povećanje svijesti o znakovima i simptomima infekcije mokraćnog sustava i prijetećeg prijevremenog poroda," rekla je. "Možda tijekom godina promjene u higijeni, povećanje ukupne upotrebe antibiotika ili promjena mikrobioloških faktora također mogu objasniti zašto smo našli razlike."
Iako kritičari mogu reći da je teško napraviti istraživanje u visokorizičnoj populaciji, dr Kazemier je dodala: "Velika većina trudnica u Nizozemskoj i u većini ostalih razvijenih zemalja su niskorizične. Čak i ako se praksa promijeni samo kod niskorizičnih trudnica, to će dovesti do smanjenja upotrebe antibiotika kod trudnica i stoga i manje izloženosti antibioticima i kod trudnica i kod njihove nerođene djece. " "Gruba analiza" koju su ona i njeni kolege napravili pokazuje da to može uštedjeti oko 1,5 milijuna eura godišnje u Nizozemskoj. Dr Kazemier je izjavila: "Nadamo se da će rezultati našeg istraživanja pomoći u smanjivanju upotrebe antibiotika u relativno ranjivoj populaciji, kod trudnica i njihove nerođene djece."
SOURCE: http://bit.ly/1DPVYBN and http://bit.ly/1UHG804
Lancet Infect Dis 2015.
Poliklinika Harni