Lijekovi za liječenje inflamatornih bolesti crijeva ne pogoršavaju ishod trudnoće
Čini se da lijekovi tiopurin i anti-'tumor necrosis factor' (anti-TNF) ne pogoršavaju ishod trudnoće kod žena s upalnom bolesti crijeva (IBD - inflammatory bowel diseas), izvjestili su istraživači iz Irana. Upalne bolesti crijeva u trudnoći mogu povećati učestalost prijevremenog porođaja, niske porođajne težine, carskog reza i kongenitalnih malformacija, napisali su u članku objavljenom u znanstvenom časopisu "Human and Experimental Toxicology". Informacije o sigurnosti tiopurina i anti-TNF lijekova, kao što je infliksimab, za vrijeme trudnoće su rijetke, no doktor Mohammad Abdollahi i kolege iz Teheranskog Sveučilišta za medicinske znanosti u Iranu su napravili meta-analizu o rezultatima korištenja tiopurina te sustavni pregled korištenja anti-TNF lijekova tijekom trudnoće u žena s IBD.
U četiri kohortne studije u koje je bilo uključeno više od 1,400 trudnica s IBD koje su primile tiopurin, druge vrste lijekova ili su bile bez lijekova (kontrolna skupina), nije bilo značajnog povećanja rizika od nedonoščadi, niske porođajne težine, kongenitalnih abnormalnosti, spontanog pobačaja, odnosno neonatalnih nepovoljnih ishoda povezanih s upotrebom tiopurina. No, u dvije studije je upotreba tiopurina povezana s povećanjem rizika od 2,95 puta za prirođene abnormalnosti u usporedbi sa neupotrebom lijekova, navodi se u izvješću. Pregledom tri kohortne studije u kojima su se koristili anti-TNF lijekovi tri mjeseca prije začeća i / ili tijekom trudnoće za liječenje IBD, nije nađeno značajno povećanje nepovoljnih ishoda trudnoće, u usporedbi s kontrolnom skupinom, osim značajnog smanjenja gestacijske dobi novorođenčadi kod majki izloženih anti-TNF lijekovima u jednoj skupini.
"Učinkovito liječenje je od velike važnosti i potrebno je za vrijeme trudnoće zbog štetnih učinaka relapsa bolesti tijekom trudnoće", kažu istraživači. No, dodali su da je potrebno više istraživanja sa drugim IBD lijekovima koji se koriste tijekom trudnoće. Doktor Nabeel H. Khan (University of Pennsylvania Perelman School of Medicine, Philadelphia) i kolege su nedavno ponovno istražili sigurnost anti-TNF lijekova za IBD tijekom trudnoće. "U odnosu na prošlost, kada smo imali ograničene terapijske mogućnosti, danas imamo više lijekova s različitim mehanizmima djelovanja za kontrolu IBD," rekao je dr. Khan. "Uz to imamo i izvrsne podatke o sigurnosti tih lijekova u trudnoći zahvaljujući prvenstveno PIANO registru. Osim metotreksata koji je teratogen, ostali lijekovi su vrlo sigurni u trudnoći."
"Mi bismo savjetovali ženama da nastave s lijekom koji drži pod kontrolom simptome bolesti kroz trudnoću jer prekid liječenja može dovesti do rasplamsavanja bolesti i goreg ishoda trudnoće", rekao je. "Ako bih počeo liječenje tijekom trudnoće, počeo bih s anti-TNF lijekovima, dijelom zbog brzine djelovanja i boljeg profila sigurnosti", rekao je dr Khan. "Međutim, ako su žene uzimale tiopurin prije trudnoće, ne bih prekinuo liječenje i zamijenio ga s anti-TNF," dodao je doktor Khan. "Najbolje vrijeme za planiranje trudnoće je kada je pacijentica u remisiji, a cilj je da ostane u remisiji tijekom trudnoće. Ne treba se zaustaviti liječenje tiopurinom ili anti-TNF lijekovima tijekom trudnoće ili dojenja. "
Doktor Rebecca Matro iz UCSF Zavoda za gastroenterologiju u San Franciscu se složila da prekidanje liječenja može biti štetnije za trudnoću od samih lijekova. Poziva na oprez pri tumačenju retrospektivnih studija, no ističe da dokazi podupiru sigurnost tiopurina ili anti-TNF terapije tijekom trudnoće. "Vrlo je važno da žene imaju plan liječenja sa svojim gastroenterologom i prije trudnoće. Općenito su lijekovi koji se koriste za IBD niskog rizika i kompatibilni su s trudnoćom i dojenjem, osim metotreksata", rekla je. "Postoji i rizik da prebacivanje iz jednog učinkovitog liječenja u drugi dovede do rasplamsavanja bolesti te da novi lijek ne može učinkovito djelovati."
IZVOR: http://bit.ly/11xtZUq
Hum Exp Toxicol 2014.
Poliklinika Harni