Datum zadnje izmjene: 27. 01. 2020.

Gripa, upala pluća, ili spolno prenosiva bolest neposredno prije ili u razdoblju nastupanja trudnoće statistički značajno povisuju rizik nastanka leukemije u dječjoj dobi kod potomaka, rezultat je aktualnog istraživanja.

Ova opažanja ukazuju "da bi majčina infekcija mogla utjecati na razvitak leukemije u djeteta, što pretpostavlja njeno infektivno podrijetlo", navode američki znanstvenici iz istraživačkog centra Kaiser Permanente, Oakland, California.

Kako je objavljeno u siječanjskom broju stručnog časopisa American Journal of Epidemiology, američki znanstvenici su istraživali epidemiološke podatke kod 365 djece oboljele od dječjih oblika leukemija i 460 kontrolnih ispitanika. Podatci o majčinom obolijevanju i uporabi lijekova sakupljeni su putem upitnika upućenih biološkim majkama za period prije nastupanja trudnoće sve do razdoblja dojenja.

Istraživači nalaze da je obolijevanje od influence ili upale pluća u razdoblju od tri mjeseca prije nastupanja trudnoće sve do početka dojenja statistički značajno povezana s povišenim rizikom obolijevanja od dječje leukemije. Rizik za bilo koji oblik leukemije u dječjoj dobi rastao je za 74%, a pojavnost akutne limfoblastične leukemije u dječjem razdoblju bila je 89% češća kod potomaka.

Majčino obolijevanje od spolno prenosivih bolesti (klamidija, herpes genitalis i HPV) u razdoblju neposredno prije začeća i tijekom trudnoće bila je povezana s 6.33 puta većim rizikom nastanka dječje leukemije i 4.85 puta rizikom javljanja akutne limfoblastične leukemije, navode znanstvenici.

Majčina uporaba nadomjestaka željeza, s druge strane, značajno je smanjivala rizik obolijevanja potomaka. Tako je rizik dječje leukemije uz pripravke željeza bio smanjen za 30% i akutne limfoblastične leukemije za 33%.

"Sveukupno, ovi rezultati naglašavaju važnost dobrog općeg zdravlja prije i tijekom trudnoće, što su kliničari oduvijek preporučivali kako bi trudnoća protekla što ugodnije uz porod zdrave bebe", zaključuju autori.

 

Am J Epidemiol 2007;165:27-35.


dr. Vesna Harni
  Novosti - Sve