Datum zadnje izmjene: 16. 01. 2020.


Majčinske stope smrtnosti su znatno pale tijekom proteklih četvrt stoljeća, ali još uvijek se ne smanjuju dovoljno brzo kako bi se zadovoljile ambiciozne ciljeve za međunarodne iskorjenjivanja smrti tijekom poroda, ukazuje nedavna studija.

Sveukupno, majčinska smrtnost pala je s 44% od 385 smrtnih slučajeva na 100,000 živorođenih u 1990. godini na 216/100,000 u 2015., znanstvenici su objavili u časopisu "The Lancet". To predstavlja daleko manji napredak nego ambicioznog cilj smanjenja od 75% koje su svjetski lideri postavili za ovo razdoblje.

U zemljama u razvoju, većina žena koje umru tijekom trudnoće, poroda ili razdoblja neposredno nakon poroda, umru od prekomjernog krvarenja, visokog krvnog tlaka ili infekcije, rekli su voditelj studije Leontine Alkema sa Sveučilišta Massachusetts u Amherstu i Doris Chou iz Svjetske zdravstvene organizacije u Ženevi.

"U odnosu na žene iz razvijenih zemalja, majčinska smrtnost za žene koje žive u zemljama u razvoju je veća zbog većih ograničenja u dobivanju prenatalne i vješte opstetričke skrbi - skrbi koja je potrebna kako bi se smanjio rizik od komplikacija, bilo identificiranjem žena koje trebaju više specijalizirane skrbi ili imaju nekoga tijekom poroda tko može upravljati krvarenjem nakon poroda ili dati lijekove ", rekli su Alkema i Chou.

Regionalna majčinska stopa smrtnosti u 2015. godini kretala se od 12 smrtnih slučajeva na 100,000 rođenih u zemljama s visokim dohotkom do 546 na 100,000 u subsaharskoj Africi.

Među 95 zemalja sa stopama smrtnosti koje su više od 100 na 100,000 rođenih 1990. godine, devet zemalja su postigle smanjenje koje zadovoljava ciljni pad od 75% - Butan, Cape Verde, Kambodža, Iran, Laos, Maldivi, Mongolije, Ruandi i Istočni Timor.

Općenito ipak, stopa smrtnosti će morati početi padati puno brže kako bi se dosegnuo globalni cilj od samo 70 umrlih na 100,000 poroda do 2030. godine, navode znanstvenici.

"Ako postoji dobro u svemu ovome, to je da se jedna trećina do dvije trećine majčinska smrti mogu spriječiti, tako da je ovo izvedivo", rekao je Dr. Sina Haeri, direktor perinatalnog istraživanja u St. Davids Centru za zdravlje žena u Austinu, Texas.

Za krvarenje, čestu komplikaciju, žene u bogatim zemljama dobiju dijagnozu i brzo liječenje lijekovima ili operativno uklanjanje maternice, ako je potrebno, rekao je Dr. Haeri, koji nije bio uključen u studiju. U zemljama u razvoju, mnoge žene nemaju medicinsku pomoć tijekom poroda, a kad to i dobiju još uvijek nemaju pristup lijekovima ili kirurškim opcijama na vrijeme da spase svoj život.

Kao i krvarenje, drugi uzroci majčinske smrtnosti također mogu spriječiti poboljšani pristup opstetričkoj skrbi, rekla je Dr.Kim Eva Dickson viša savjetnica za majke i novorođenčad zdravlja UNICEF-a u New Yorku.

"Čak i kada je dostupno, pristup može biti problem za siromašne žene - npr. zbog udaljenosti ili nedostatka novca", rekao je Dr. Dickson, koji nije bio uključen u studiju.

 

SOURCE: http://bit.ly/1IrqUKx
Lancet 2015.




dr. Vesna Harni
  Novosti - Sve