Datum zadnje izmjene: 25. 01. 2020.

Manjak vitamina D povezan je s nastankom bakterijske vaginoze, što bi moglo utjecati i na veliku rasnu razliku u pojavnosti bakterijske vaginoze, rezultati su istraživanja objavljeni u znanstvenom Journal of Nutrition.

"Bakterijska vaginoza veoma je učestala vaginalna infekcija, povezana s negativnim ishodom trudnoće," navode američki znanstvenici iz University of Pittsburgh Graduate School of Public Health, Pittsburgh, Pennsylvania. "Vitamin D pokazuje utjecaj na funkciju imunološkog sustava a može igrati ulogu i u nastanku bakterijske vaginoze."

Cilj aktualnog istraživanja bio je odrediti povezanost statusa vitamina D u ranoj trudnoći s nastankom bakterijske vaginoze, dijagnosticirane uporabom Gram preparata i Nugentove metode (zbroj). Istraživanjem su obuhvaćene 469 trudnica prije 16. tjedna trudnoće, kod kojih je nakon postavljanja dijagnoze trudnoće u uzorku seruma izmjerena razina vitamina D.

Prema Nugentovoj metodi, bakterijska je vaginoza dijagnosticirana pri zbroju bodova između 7-10 kod ukupno 41% trudnica. U više od pola (52%) ispitanica, serumska razina vitamina D je bila niža od 37.5 nmol/L.

Trudnice s bakterijskom vaginozom – s prosjekom od 29.5 nmol/L vitamina D u serumu - imale su statistički znatno nižu prosječnu razinu vitamina D u odnosu na trudnice bez bakterijske vaginoze kod kojih je serumska razina vitamina D u prosjeku iznosila 40.1 nmol/L.

Kako se razina vitamina D povećavala,, učestalost bakterijske vaginoze se smanjivala (p<0.001). Bakterijska je vaginoza dijagnosticirana u prosjeku kod 57% trudnica sa serumskom razinom vitamina D nižom od 20 nmol/L, te kod 23% trudnica sa serumskom koncentracijom vitamina D višom od 80 nmol/L. Utvrđena je povezanost između razine vitamina D i pojavnosti bakterijske vaginoze ovisna o dozi vitamina D. Porastom razine vitamina D preko 80 nmol/L, pojavnost bakterijske vaginoze opadala je i pri višim dozama vitamina D dosizala niski plato pojavnosti.

Nakon korekcije podataka za rasnu pripadnost i druge spolno prenosive bolesti, zabilježen je pad češće pojavnosti bakterijske vaginoze s 65% na 26%, pri porastu serumske koncentracije vitamina D s 20 na 50 nmol/L.

"Manjak vitamina D povezan je s različitom pojavnosti bakterijske vaginoze među različitim rasama," navode autori."

Bolje razumijevanje odnosa između razine vitamina D u krvi i pojavnosti bakterijske vaginoze može se ustanoviti prospektivnim istraživanjima 'incidentne' bakterijske vaginoze, kroničnih infekcija i infekcija koje se spontano povlače", zaključak je znanstvenika.

 

J Nutr. 2009;139:1157-1161.


dr. Vesna Harni
  Novosti - Sve