Datum zadnje izmjene: 25. 01. 2020.

Trudnice podvrgnute operaciji štitnjače imaju veće kliničke i ekonomske posljedice u odnosu na žene podvrgnute ovoj operaciji, a koje nisu trudne, navode američki istraživači.

Trudnice podvrgnute operaciji štitnjače imaju povećani rizik endokrinoloških i metaboličkih, kao i općih komplikacija, te je razdoblje hospitalizacije dulje, a troškovi liječenja veći, objavljeno je u znanstvenom časopisu Archives of Surgery.

"Ovi su rezultati važni jer se većina oboljenja štitnjače i paratireoidnih žlijezda javlja u žena sa značajnim udjelom žena u reprodukcijskoj dobi", navode znanstvenici s Yale University School of Medicine, New Haven.

Rezultati potječu iz uzorka dobivenog analizom podataka iz projekta Health Care Utilization Project Nationwide Inpatient Sample, koji je uključivao 20% bolničkih ustanova nefederalnog tipa u SAD.

U razdoblju između 1999. - 2005. godine, ukupno je kod 201 trudnice izvršena operacija štitnjače ili paratireoidne žljezde. Ishod zahvata kod ovih pacijentica uspoređivan je s ishodom zahvata 31.155 pacijentica koje nisu bile trudne, a pripadale su istoj životnoj dobi.

U prosjeku, starosna dob pacijentica iznosila je 29 godina, a 60% ispitanica su bile bijele rase. Karcinom štitnjače je kod 46% pacijentica bio razlog operacije, kod 25% pacijentica razlog bolničkog prijama predtavljala su hitna zdravstvena stanja.

Operirane trudnice dvostruko su češće bile izložene endokrinološkim komplikacijama u odnosu na žene koje nisu bile trudne (15.9% vs. 8.1% ). Slično je bilo i s općim komplikacijama koje su daleko češće nastupale kod operiranih trudnica 11.4% vs. 3.6% ).

Boravak u bolnici je u prosjeku trajao 2 dana kod operiranih trudnica u usporedbi s prosječnim trajanjem hospitalizacije od samo jednog dana kod žena koje nisu bile trudne. Odgovarajući financijski troškovi iznosili su u prosjeku $6.873 za trudnice i $5.963 za žene koje nisu bile trudne.

Multivarijantna analiza je pokazala dvostruko veći broj kirurških komplikacija kod trudnica podvrgnutih operativnom zahvatu štitnjače, koje su boravak u bolnici produljivale u prosjeku za 0.3 dana, a troškove hospitalizacije podizale za $300. Autori nalaze da su opseg kirurškog zahvata, rasa i status osiguranja predstavljali neovisne čimbenike koji su pretkazivali klinički i ekonomski ishod.

"Ovo je prvo istraživanje kliničkog i ekonomskog ishoda operativnog zahvata štitnjače i paratireoidne žlijezde tijekom trudnoće " zaključuju autori. "Optimiziranje ishoda trudnoće – i majčinog i fetalnog, zahtijeva usku suradnju kirurga, endokrinologa, porodničara, neonatologa, anesteziologa i zdravstvenog osiguranja".


Arch Surg 2009;144:399-406.


dr. Vesna Harni
  Novosti - Sve