Menopauzalni simptomi značajno utječu na kvalitetu života
Umjereni do teški valunzi i ostali menopauzalni vazomotorni simptomi mogu ozbiljno utjecati na kvalitetu života, pokazuje studija objavljena u izdanju "Maturitas" u kolovozu. Žene se lošije osjećaju ako imaju više valunga i češće se znoje noću, izvjestili su dr Pragya Gartoulla i kolege sa Sveučilišta Monash u Melbourneu, Australija. "Naši podaci također pokazuju da sudjelovanje u honorarnom i / ili dobrovoljnom radu ima pozitivan utjecaj na psihološko i fizičko stanje." Gartoulla i kolege su analizirali podatke od 1524 australskih žena u dobi od 40 do 65 godina, nakon što su iz originalnog uzorka od 2.020 žena isključili žene koje su uzimale psihotropne lijekove, hormonsku kontracepciju ili nadomjesnu terapiju.
Istraživači su definirali umjerene do ozbiljne simptome kao zbroj bodova od 5-8 na 8-bodovnoj Likertovoj skali za valunge, noćno znojenje i znojenje. Psychological General Wellbeing Index je ocjenjivao razine tjeskobe kod žena, depresivno raspoloženje, dobro osjećanje, samokontrolu, opće zdravlje i vitalnost. Gotovo polovica žena (48,5%) je navela da nema vazomotorne simptome, četvrtina je imala (11,4% od ukupnog uzorka) umjerene do teške simptome. Prije podešavanja ometajućih čimbenika, umjereni do jaki vazomotorni simptomi, stambena nesigurnost, biti sam, biti skrbnik, pušenje, pretilost, te biti u perimenopauzi u odnosu na premenopauzu su bili povezani sa slabijim rezultatima.
U cjelokupnoj analizi, umjereni do jaki vazomotorni simptomi su i dalje negativno povezani s dobrobiti, nakon prilagodbe ometajućih čimbenike širokog raspona: dob, indeks tjelesne mase, status, obrazovanje, radni status, broj djece, stambenu sigurnost, pušenje, konzumaciju alkohola i biti skrbnik za člana obitelji s posebnim potrebama. Pretili, pušači i samci su imali lošije rezultate u multivarijatnoj analizi. Međutim, starija dob i sudjelovanje u plaćenom ili volonterskom radu su povezani s višim rezultatima za psihološka stanja. "Rad s primanjima je temelj stanovanja, zdravstva i obrazovanja te osigurava sigurnost kroz mirovinu i samopoštovanje", napisali su autori. "Volonterski rad također pozitivno doprinosi socijalnom statusu i odnosima, samopoštovanju, angažmanu u zajednici i zaštiti od fizičkog i psihosocijalnog stresa."
"Značajna interakcija u prilagođenim multivarijatnim linearnim regresijama pokazuje da je odnos između psihološkog opće stanja i statusa njegovatelja različit kod različitih statusa stambene sigurnosti" napisali su Gartoulla i kolege. "Za one s nesigurnošću stanovanja ali ako su njegovatelji povećao se ukupan zbroj za 5,55 bodova. Za one sa sigurnim stanovanjem i statusom njegovatelja smanjio se ukupan zbroj za 3,61 bodova." Manje imućne žene imaju veću vjerojatnost da će dobiti novčanu naknadu iz sustava socijalne skrbi ako su skrbnici, a to može objasniti zašto je status skrbnika pozitivno povezan s psihološkom dobrobiti samo za žene s nesigurnim stanovanjem, objašnjavaju autori. "Snaga povezanosti između umjerenih i ozbiljnih vazomotornih simoptoma i smanjenog blagostanja u kontekstu drugih čimbenika je važna informacija liječnicima koji se brinu za žene u srednjim godinama", zaključuju autori.
Maturitas. 2015; 81: 487-492.