Jajašce ili spermij? Znanstvenici identificirali gen koji pokreće preobrazbu
Omogućujući uvid u ponekad misterioznu biologiju reprodukcije, znanstvenici iz Japana su identificirali gen koji kontrolira hoće li se germinativne stanice, zajedničke prethodnice reproduktivnih stanica u oba spola, razvijati u pravcu spermatozoida ili jajašca.
Znanstvenici su opisali eksperiment u kojem su kod malih riba koje Japanci zovu "riba riža" otkrili ulogu gena nazvanog foxl3 u kontroli sudbine germinativnih stanica.
Reproduktivne stanice su prisutne u tijelu kralježnjaka oba spola, ali su nejasni mehanizmi na koji način se reproduktivna stanica razvija ili u spermij - mušku reproduktivnu stanicu, ili u jajašce – žensku reproduktivnu stanicu.
U određivanju služi li foxl3 kao genetički prekidač koji odlučuje po pitanje spermij ili jajašce, znanstvenici su našli da je gen primarno aktivan u ženskim reproduktivnim stanicama kako bi spriječio nastanak spermija umjesto jajnih stanica u jajnicima.
Gen nije aktivan u stanicama koje okružuju reproduktivne organe ribe.
Kada su znanstvenici inaktivirali gen u ženskih riba, reproduktivne stanice su sazrijevale u spermije u ovarijima, a ne u jajne stanice kako je bilo za očekivati. Ovi spermiji su normalno funkcionirali, uspješno bi oplodili jajnu stanicu i stvarali zdravo potomstvo.
Ljudi ne posjeduju iste gene, ali istraživači pretpostavljaju da sličan mehanizam genetičkog prekidača može igrati ulogu i u ljudi.
Reproduktivni biolog Minoru Tanaka iz Japanskog Nacionalnog instituta za bazičnu biologiju je rekao da nitko nije znao za postojanje prekidačkog mehanizma koji odlučuje jajašce-ili-spermij u reproduktivnim stanicama kod kralježnjaka.
"Reproduktivne stanice su smatrane pasivnim stanicama čiju funkciju reguliraju druge stanice," dodao je Tanaka, čije istraživanje je nedavno objavljeno u znanstvenom časopisu 'Science'.
Reproduktivni biolog Toshiya Nishimura iz Japanskog Nacionalnog instituta za bazičnu biologiju je dodao: "Veoma sam iznenađen nastankom funkcionalnih spermija unatoč okolišnim faktorima koji su okruživali reproduktivne stanice u jajniku. Postojanje seksualnog prekidača u reproduktivnim stanicama, neovisnog o tjelesnom spolu, sasvim je novo otkriće."
SOURCE: http://bit.ly/1cOeo8N
Science 2015.
dr. Vesna Harni