Datum zadnje izmjene: 14. 01. 2020.


Prevencija prijevremeno porođaja mjerenjem duljine cerviksa u svih trudnica implementirana je uviše od dvije-trećine institucija koje nude subspecijalizacije iz materno-fetalne medicine, ali se duljina cerviksa mjeri transvaginalno u manje od polovice ovih programa prevencije, pokazalo je nacionalno istraživanje.

Procjena 78 akreditiranih programa također je otkrila geografske varijacije u rutinskoj uporabi ultrazvučnog probira i preporuka za ultrazvuk, rekao je Dr. Adeeb Khalifeh na godišnjoj konferenciji Američkog društva za opstetriciju i ginekologiju (ACOG - American College of Obstetricians and Gynecologists).

Svih 78 ustanova dale su odgovore na postavljena pitanja. Pedeset-tri programa (68%) su ukazala na rutinsku implantaciju probira, koji je definiran ultrazvučnim mjerenjem duljine cerviksa kod trudnica koje ranije nisu imale spontani prijevremeni porod. Među njima, 28 su koristili transabdominalni ultrazvuk (TAU), a 25 transvaginalni ultrazvuk (TVU) za probir.

I dok je procjena pokazala da najveći broj akademskih institucija danas provodi rutinski probir mjerenjem duljine cerviksa. Također je otkrila da "gotovo jedna trećina" institucija ovaj program ne provodi, unatoč snažnim pokazateljima obrnutog odnosa između duljine cervksa i rizika spontanog prijevremenog porođaja, rekao je Dr. Khalifeh, specijalist materno-fetalne medicine na sveučilištu 'Thomas Jefferson University Hospital', Philadelphia, koje je proveo istraživanje 2015. godine.

I ACOG i Društvo za materno-fetalnu medicinu preporučili su transvaginalni ultrazvuk za mjerenje duljine cerviksa liječnicima koji prihvate implementaciju rutinskog probira mjerenjem duljine cerviksa.

U praktičnim preporukama objavljenim 2012. godine u biltenu ACOG-a, koje nisu navele i rutinski probir mjerenjem duljine cerviksa, ali su podržale ova razmišljanja, navodi se i preporuka, ako transabdominalni probir duljine cerviksa ukazuje da bi cerviks mogao biti skraćen ili se vide druge abnormalnosti, preporučuje se u nastavku učiniti transvaginalni ultrazvuk kako bi se bolje vizualizirao cerviks i odredila njegova duljina (Obstet Gynecol. 2012 Oct;120:964-73).

Procjena cervikalne duljine transabdominalnim ultrazvukom ("preko trbuh") nije vjerodostojna, i manje je učinkovita nego procjena cerviksa transvaginalnim ultrazvukom, rekao je Dr. Khalifeh.

Vaginalna primjena progesterona u prevenciji prijevremenog poroda kod kratkog cerviksa, ispitana je i procijenjena u istraživanjima koja su koristila transvaginalni, ali ne i transabdominalni ultrazvuk, rekao je.

Institucije na Srednjem zapadu imale su najvišu stopu rutinskog provođenja probira (94%) i najveću uporabu transvaginalnog ultrazvuka u probiru (58% programa rutinskog probira), dok programi na Jugu imaju najnižu stopu rutinskog univerzitetskog probira (58%) i najmanji postotak uporabe transvaginalnog ultrazvuka (12.5%).

Na Sjeveoistoku, rutinski probir se provodio u 60% institucija, transvaginalnim putem u 40%. Među institucijama na Zapadu, 69% je izvijestilo o rutinskoj uporabi probira, a 40% voih programa koristi transvaginalni ultrazvuk.

Opstetrički "volumen" (godišnji broj porođaja) nije utjecao na prihvaćanje ili pristup rutinskom probiru mjerenjem duljine cerviksa, niti je nađena razlika u pristupu između institucija s većim (više od 3,000 porođaja godišnje) i manjim brojem porođaja.

 

American College of Obstetricians and Gynecologists, 2016 Annual meeting.



Dr. Vesna Harni
  Novosti - Sve