Datum zadnje izmjene: 28. 01. 2020.

Uzimanje preparata željeza smanjuje rizik neplodnosti uslijed "anovulacije" - izostanka ovulacije, u skupini premenopauzalnih žena, rezultati su 8-godišnjeg prospektivnog praćenja objavljeni u znanstvenom časopisu Obstetrics and Gynecology.

"Nije poznato utječe li uzimanje preparata željeza na rizik neplodnosti uslijed anovulacije u skupini naizgled zdravih žena bez ranijih problema s plodnošću", navode američki znanstvenici iz Harvard School of Public Health, Boston, Massachusetts. "Stoga smo ispitivali povezanost između uzimanja preparata željeza, ukupnog unosa željeza i pojavnosti neplodnosti uslijed izostanka ovulacije u skupini ispitanica koje su učestvovale u studiji Nurses' Health Study II."

Tijekom ovog prospektivnog ispitivanja praćeni su podatci 18.555 udanih, premenopauzalnih žena koje ranije nisu imale problema s neplodnosti, a koje su željele ostvariti trudnoću u periodu između 1991. i 1999. godine. Prosječna životna dob na početku ispitivanja je iznosila 32.6 ± 3.6 godina. Tijekom perioda praćenja u dva navrata je ispitivan način prehrane, kao i pojavnost neplodnosti uslijed izostanka ovulacije.

Tijekom perioda praćenja od osam godina, kod 438 žena je dijagnosticirana neplodnost uslijed izostanka ovulacije. Nakon korekcije podataka za moguće kofaktore, rizik neplodnosti je u skupini žena koje su uzimale preparate željeza bio 40% niži u odnosu na skupinu žena koje nisu koristile nadomjestak željeza.

Ukupni unos željeza iz multivitamina i nadomjestaka bio je u inverznoj korelaciji s rizikom neplodnosti. Rizik neplodnosti je kod ispitanica koje su unosile najveće količine željeza iz nadomjestaka (gornja "kvartila") iznosio 39%, dok je kod pacijentica koje nisu ili gotovo uopće nisu unosile željezo iz nadomjestaka (donja "kvartila) iznosio 92%.

Nadomjestak željeza iz multivitaminskih preparata, kao i uzimanje željeza bez pigmenta hema iz drugih izvora može smanjiti rizik neplodnosti uslijed izostanka ovulacije", navode autori. "Kako ovi rezultati nisu objavljeni ranije, to je vrlo važno ponoviti pokus u drugom prospektivnom ispitivanju i uporabom različitih mjerenja unosa željeza, te u različitim skupinama zdravih i žena koje se liječe od neplodnosti.

Unatoč tomu, kako je manjak željeza vrlo česta pojava u žena reprodukcijske dobi i može biti povezana s pojavom komplikacija tijekom trudnoće i poroda, ženama koje planiraju ostvariti trudnoću trebalo bi preporučiti uzimanje preparata željeza, obzirom da bi to moglo spriječiti manjak željeza i također poboljšati plodnost."

 

Obstet Gynecol. 2006;108:1145-1152.


dr. Vesna Harni
  Novosti - Sve