Nikotinski nadomjestak siguran u trudnoći
Primjena nikotinske nadomjesne terapije (NNT) tijekom trudnoće ne povisuje rizik mrtvorođenosti, objavljeno je u znanstvenom časopisu BJOG - British Journal of Obstetrics and Gynaecology.
Pušenje tijekom trudnoće povisuje rizik mrtvorođenosti... a ovaj odnos je ovisan o dozi nikotina, vjerojatno uslijed oštećenja fetalnog rasta i/ili komplikacija od strane posteljice", navode danski znanstvenici s University of Southern Denmark, Copenhagen. "Moguće je da uporaba nikotinske nadomjesne terapije u trudnoći smanjuje ovaj rizik, ukoliko je primjena nikotina izolirana, a put unosa drugačiji u odnosu na unos nikotina putem duhanskog dima".
Uporabom podataka iz danskog registra poroda "Danish National Birth Cohort" za razdoblje između 1996. do 2002. godine, znanstvenici su istraživali povisuje li uporaba nikotinske nadomjesne terapije (flasteri ili žvakaće gume) tijekom trudnoće također rizik mrtvorođenosti. Informacije o primjeni nikotinske nadomjesne terapije i pušenju bile su dostupne u 87.032 jednoplodnih trudnoća. Dva posto trudnica tijekom trudnoće su koristile nikotinsku nadomjesnu terapiju, a 14% od njih nisu pušile tijekom trudnoće, 30% ovih trudnica prestale su pušiti u trudnoći i 56% trudnica nastavile su s navikom pušenja.
Ukupno je porođeno 495 mrtvorođenih beba (5.7 / 1.000 porođaja). Osam mrtvorođenih beba porođeno je iz skupine trudnica koje su koristile nikotinsku nadomjesnu terapiju (4.2 / 1.000 porođaja). Tip nikotinske nadomjesne terapije nije utjecao na rizik mrtvorođenosti. Uporaba nikotinske nadomjesne terapije tijekom trudnoće u usporedbi s trudnicama koje nisu pušile, smanjivala je rizik mrtvorođenosti za 43%.
Rizik mrtvorođenosti smanjivao se za 17% čak i u skupini trudnica koje su nastavljale pušiti, ali su koristile nikotinsku nadomjesnu terapiju u odnosu na trudnice koje nisu pušile i nisu koristile NNT, dok je ovaj rizik bio 46% veći u skupini trudnica koje su pušile i nisu koristile NNT.
Nekoliko je mogućih različitih objašnjenja za niski rizik mrtvorođenosti u skupini trudnica koje koriste nikotinsku nadomjesnu terapiju, navode znanstvenici.
"Trudnice koje koriste NNT vjerojatno predstavljaju skupinu zdravih pušačica koje su više osjetljive na preventivne savjete tijekom trudnoće u odnosu na druge pušače, a ako je tako, onda je niži rizik mrtvorođenosti prije rezultat zdravijih navika življenja nego uporabe NNT," prvo je objašnjenje autora. . "Drugo moguće objašnjenje je manja pojavnost medicinskih rizičnih čimbenika u skupini trudnica koje koriste NNT".
"Treće, istraživanja akutnih učinaka NNT u trudnica ukazuje da sam nikotin ima minimalni učinak na majčin i fetalni kardiovaskularni sustav, te da je uteroplacentalna vazokonstrikcija izazvana samim nikotinom nedovoljna za objašnjenje abrupcije posteljice ili restrikcije fetalnog rasta".
BJOG 2008;115:1405-1410.
dr. Vesna Harni