Datum zadnje izmjene: 25. 01. 2020.

Rezultati kanadskog istraživanja ukazuju na sigurnost uporabe brusnice tijekom trudnoće kako za majku tako i fetus, dok za sada nema podataka o štetnosti primjene brusnice tijekom dojenja.

Brojna eksperimentalna i klinička istraživanja ukazuju na povoljne terapijske učinke brusnice u obliku soka ili kao voćnog ploda na smanjenje rizika infekcije, posebice urinarnog sustava. Proantocijanidi koji se nalaze u brusnici sprječavaju bakterijsku kolonizaciju i adherenciju na epitelne stanice mokraćnog sustava, a noviji znanstveni dokazi ukazuju da brusnica inhibira i adherenciju virusa, a ne samo bakterija.

Dosadašnja istraživanja potvrđuju učinkovitost brusnice u sprječavanju infekcija mokraćnih putova uzrokovanih Escherichiom coli, Staphylococcusom aureusom, Klebsielom pneumoniae, Pseudomonasom aeruginosom i Proteusom mirabilisom.

Istraživanja provedena na zdravim dragovoljcima pokazala su porast razine oksalata u urinu pri redovitom konzumiranju brusnice (tablete, sok), te je nužan oprez kod osoba s bubrežnim kamencima. Kod djece se registrira povećani rizik pojavnosti proljeva pri konzumiranju više od 3 litre soka od brusnice na dan.

Kanadski znanstvenici sa Sveučilišta u Torontu, pratili su pojavnost nuspojava tijekom konzumacije brusnice kod 400 trudnica, te analizirali sigurnost, učinkovitost i farmakologiju brusnice tijekom trudnoće i dojenja pretraživanjem 7 elektronskih baza podataka.

Autori istraživanja zaključuju da s obzirom na povećanu pojavnost infekcija mokraćnog sustava tijekom trudnoće, kao i dokazanu učinkovitost brusnice u sprječavanju ovih infekcija, primjena brusnice u obliku soka ili tablete može biti vrijedno alternativno terapijsko sredstvo tijekom trudnoće.

 

Can J Clin Pharmacol 2008, 1:80-86


dr. Vesna Harni
  Novosti - Sve