Datum zadnje izmjene: 06. 04. 2024.

Američko društvo za štitnjaču (ATA) je objavilo nove smjernice o dijagnostici i praćenju bolesti štitnjače u trudnoći i razdoblju poslije poroda. 192 stranice preporuka je objavljeno u online izdanju časopisa 'Thyroid'. "S procijenjenih 300.000 trudnoća na koje utječu bolesti štitnjače u SAD-u svake godine, ove smjernice će spojiti najbolje dostupne dokaze u jasne kliničke preporuke i poboljšati zdravlje mnogih majki i novorođenčadi", napisala je u priopćenju radna skupina na čelu s dr. Erik K Alexander iz Brigham and Women bolnice i Harvard Medical School, Boston i dr Elizabeth N. Pearce iz Boston University School of Medicine.

Smjernice su ažurirale smjernice iz 2011. godine, a uključuju 97 preporuka o liječenju poremećaja štitnjače tijekom trudnoće i nakon poroda. Također uključuju nove dijelove kojih nije bilo u prijašnjim preporukama, pokrivajući bolesti štitnjače tijekom dojenja, disfunkciju štitnjače kod žena s neplodnošću te fetalne i neonatalne implikacije majčine bolesti štitnjače. S obzirom na gomilu novih podataka koji su se nakupili od 2011.godine, ATA je osnovala međunarodnu radnu skupinu stručnjaka za ažuriranje smjernica. Radna skupina je napravila pregled literature studija objavljenih na engleskom jeziku od 1990. godine i selektivni pregled najznačajnijih radova objavljen prije 1990. godine. Također su koristili ranije smjernice.

Osim novih dijelova, smjernice pokrivaju ispitivanje funkcije štitnjače, prehranu s obzirom na jod, antitijela štitnjače i komplikacije trudnoće, liječenje bolesti štitnjače tijekom trudnoće, hipotireozu u trudnoći, tireotoksikozu u trudnoći, čvorove štitnjače i rak u trudnoći, pregled disfunkcije štitnjače u trudnoći i buduće istraživačke potrebe.

Funkcionalni testovi za štitnjaču bi se trebali drugačije tumačiti u trudnoći

"Naglasak u smjernicama o funkcionalnim testovima za štitnjaču je da bi se oni trebali tumačiti drugačije kod trudnica nego izvan okruženja trudnoće", izjavila je dr Pearce. Definicija što je "normalno" se mijenja zbog fiziologije štitnjače u trudnoći, objasnila je. I definiranje gornje granice normale za TSH kod trudnica je bila kontroverzna, priznala je.

No, veliki broj novih podataka o normalnoj trudnoći je dozvolio da se napravi revizija referentnih raspona za TSH u trudnoći, objasnila je.

Liječenje hipertireoze u trudnoći je "izazov"

Još jedan veliki moment: novi podaci ukazuju da ni metamizol (MMI) niti propiltiouracil (PTU) nisu potpuno sigurni u trudnoći. Za MMI je od ranije poznato da uzrokuje oštećenja ploda, ali nova istraživanja pokazuju da oba lijeka predstavljaju opasnost.To čini liječenje hipertireoze ili Gravesove bolesti u trudnoći izazovnim. Ako se ne liječi, hipertireoza donosi rizik za majku i fetus.

No, u prvom tromjesečju, kada dolazi do razvoja organa, liječenje s MMI ili PTU također može predstavljati određeni rizik, objasnila je dr Pearce. "Kada je Graves dijagnosticiran prije trudnoće, imamo vremena za raspravu o rizicima i prednostima tako da žena ima plan liječenja kad postane trudna", naglasila je.

Još nema jasnog konsenzusa o liječenju supkliničke hipotireoze

Smjernice obuhvaćaju i nekoliko drugih kontroverznih područja, uključujući i kako liječiti supkliničku hipotireozu u trudnoći. "To je i dalje vrlo nejasno na temelju podataka. Osigurali smo nove preporuke, ali ću reći da podaci još nisu konačni u tom području", izjavila je dr Pearce. Kliničku hipotireozu, s druge strane, treba liječiti u bilo koje vrijeme tijekom trudnoće jer su odgovarajući hormoni štitnjače potrebni za trudnoću i normalan razvoj fetusa mozga.

"U idealnom slučaju je potrebno kliničku hipotireozu liječiti prije nego što žena zatrudni. No, čak i kada je optimalno liječena s levotiroksinom prije trudnoće, vjerojatno će biti potrebne prilagodbe doze tijekom trudnoće", rekla je. Još je jedno kontroverzno područje a odnosi se na univerzalni probir za disfunkciju štitnjače kod trudnica.

"Nismo promijenili preporuke iz prethodnih smjernica. Nemamo dovoljno dokaza za preporuku za ili protiv probira", izjavila je dr Pearce.

Thyroid. Objavljeno online, 2017.

Thyroid. Objavljeno online, 2017.