Datum zadnje izmjene: 07. 04. 2024.

Nuspojave uzimanja tamoksifena, antihormonske terapije koja se primjenjuje kod raka dojke, mogu biti jače izražene ako pacijentica prije terapije očekuje da će se loše osjećati, pokazuje studija iz Njemačke. Tijekom razdoblja od dvije godine, žene koje su očekivali ozbiljne nuspojave prije početka tretmana su imale gotovo dvostruko više simptoma nego žene koje su očekivale da terapija neće biti previše strašna. Budući da nuspojave mogu dovesti do toga da neke žene prestanu uzimati lijekove, uvjerenja pacijentica su važna za liječnike da eventualno modificiraju terapiju za poboljšanje uspješnosti liječenja, napisali su u "Annals of Oncology" Yvonne Nestoriuc iz 'University Medical Center Hamburg-Eppendorf' i njezini koautori.

Proučavali su 111 žena koji su bile podvrgnute operaciji hormon-receptor-pozitivnih raka dojke i koje su bile su na listi za početak adjuvantne endokrine terapije. Žene su odgovarale na pitanja o svojim očekivanjima za hormonsku terapiju te su ponovno ispunile ankete o nuspojavama nakon tri mjeseca i nakon 24 mjeseci. Većina žena je očekivalo blage nuspojave terapije, 30 posto je reklo da očekuje ozbiljne nuspojave, a manje od 10 posto nije očekivalo nikakve nuspojave.

Nakon dvogodišnjeg praćenja 87 posto žena koje nisu očekivale ozbiljne nuspojave su uzimale terapiju u usporedbi s 69 posto žena koje su očekivale ozbiljne nuspojave. Više od polovica žena je navelo bolove u zglobovima i debljanje, oko polovica je imalo valunge uz antihormonsku terapiju. Trećina do gotovo polovice je također navela bolove u leđima, bolove u prsima ili ožiljku tkiva, probleme s vrtoglavicom, lupanjem srca i probleme s cirkulacijom koji nisu među navedenim nuspojavama ove terapije.

Žene koje su imale lošija očekivanja navele su prosječno 10 simptoma, dok su one s manje negativnih očekivanja navele u prosjeku šest simptoma. Nakon što su istraživači uskladili godine, stanje depresije, anksioznost i slične zdravstvene uvjete, otkrili su da su očekivanja bila jak i nezavisan prediktor težine simptoma, posebno nakon tri mjeseca praćenja. "Nocebo" reakciji bolesnice pripisuju i druge simptome koji nisu povezani s liječenjem, u ovom slučaju s antihormonskom terapijom, izjavio je Dr. Paul Enck iz Sveučilišne bolnice Tübingenu, Njemačka, koji nije bio dio studije.

"Nema naznaka da su loša očekivanja povezana s lošim zdravstvenim uvjetima u cjelini, loša očekivanja su stvar osobnosti (tjeskoba na primjer), a to može utjecati na ljude s lošim kao i s dobrim zdravstvenim uvjetima", rekao je Dr. Enck. Mentalno stanje može utjecati na liječenje kod niza zdravstvenih stanja kao što je slomljena noga ili astma, dijabetes ili Crohnova bolest, napomenuo je. Liječnici trebaju biti svjesni da uvjerenja utječu na ishod te razgovarati s pacijenticama kako bi se utvrdilo da li su njihova uvjerenja previše pozitivna ili previše negativna, rekao je.

"Na temelju naših iskustava mi se čini da postoji uzročno-posljedična veza", izjavila je dr. Luana Colloca sa Sveučilišta Maryland u Baltimoreu, koja nije bila dio novog istraživanja. "Sada razumijemo da uvjerenja nisu samo rezultat ankete nego ona aktiviraju kaskadu događaja u našem mozgu", izjavila je Dr. Colloca. "Nažalost, liječnici i ostali medicinski radnici nisu toliko svjesni tih utjecaja."

IZVOR: http://bit.ly/2bGQ0ZJ
Ann Oncol 2016.