Datum zadnje izmjene: 23. 05. 2022.


Odgođeno podvezivanje (presijecanje) pupkovine može pomoći prijevremeno rođenoj djeci, službeni je stav Odbora za porodničku praksu Američkog udruženja opstetričara i ginekologa (ACOG).

Podaci su manje jasni po pitanju koristi za terminski rođenu djecu.

"Mišljenje Odbora navodi dobrobiti podvezivanja pupkovine odgođenog za 30-60 sekundi kod prijevremeno rođene djece", kaže dr. Tonse Raju s Nacionalnog instituta za zdravlje iz Bethesde, Maryland.

Mišljenje Odbora dostupno je on-line, a bit će objavljeno u izdanju časopisa Obstetrics and Gynecology za prosinac 2012. i nastalo je zajedničkim trudom ACOG-a i Američke akademije za pedijatriju.

Nekoliko je istraživanja sustavno analiziralo i upućivalo na to da bi u sve novorođenčadi podvezivanje pupkovine trebalo odgoditi za najmanje 30-60 sekundi kako bi se povećao volumen krvi, smanjila potreba za transfuzijom, smanjila učestalost moždanog krvarenja kod prijevremeno rođene djece i smanjila učestalost anemije zbog nedostataka željeza u terminske djece.

Unatoč tim izvještajima, idealno vrijeme za presijecanje pupkovine treba tek biti utvrđeno i ostaje predmetom rasprava.

U većini slučajeva, pupkovina se presijeca 15-20 sekundi nakon porođaja, s novorođenčetom koje se drži u ili ispod razine posteljice. Nije poznato koliko odgođeno presijecanje pupkovine utječe na majčino stanje i prema mišljenju Odbora, zahtijeva daljnje istraživanje.

Citira se i pregled Cochranea (op.prev. skup baza podataka koje sadrže visokokvalitetne dokaze za informirano odlučivanje u medicini) iz 2008. godine, u kojemu je navedeno da odgođeno presijecanje pupkovine ima i dobre i loše utjecaje na stanje terminski rođenog djeteta.

Odbor je zaključio da ne postoji dovoljno podataka koji bi podržali ili osporili dobrobit odgode presijecanja pupkovine u terminske djece, međutim, za prijevremeno rođenu djecu klinička istraživanja su pokazala korist od odgođenog podvezivanja pupkovine, a ona se odnosi prije svega na značajno smanjenje učestalosti krvarenja u moždane komore i smanjenu potrebu za transfuzijom krvi.

"Dokazi podržavaju odgođeno presijecanje pupkovine u prijevremeno rođene djece. Najvažnija klinička dobrobit u njih je gotovo 50% smanjenje učestalosti intraventrikularnog krvarenja", zaključak je Odbora.

Iako ima dokaza koji podržavaju takozvani milking pupkovine u prematurusa (op. prev. muzenje- pokretima prstiju krv iz pupkovine istisne se djetetu prije podvezivanja), Odbor smatra da prije definitivne preporuke za provođenjem milkinga treba provesti dodatna istraživanja.

Dr. Raju ističe kako namjera Odbora nije niti određivati, niti naređivati provođenje nekoga postupka, već osigurati kvalitetne informacije, kako bi liječnici mogli donijeti odluku u praksi.



Obstet Gynecol 2012; 120:1522-1536.

 

  Novosti - Sve