Povećana količina žive u morskoj ribi i neplodnost
Visoka razina žive u krvi koja može biti uzrokovana konzumiranjem većih količina morske ribe, povezana je s neplodnošću kako u žena, tako i u muškaraca.
Znanstvenici iz The Chinese University of Hong Kong uspoređivali su razinu žive u krvi kod 157 neplodnih i 26 plodnih parova.
Kod čak 35% muškaraca i 23% žena iz grupe neplodnih ispitanika razina žive u krvi je bila izrazito visoka. Za usporedbu, povišene koncentracije žive su nađene kod 15% muškaraca i 3,8% žena iz grupe plodnih ispitanika.
Unutar skupine muškaraca, prosječna razina žive je iznosila 44.2 mmol/l kod muškaraca s abnormalnim nalazima sjemena, dok je u kontrolnoj grupi prosječna razina iznosila 31.,2 mmol/l.
U skupini ispitanica, prosječna razina žive je iznosila 37.0 mmol/l kod onih s nepoznatim uzrokom neplodnosti i 17.5 mmol/l u kontrolnoj skupini.
Ukoliko se pak uspoređuje količina konzumiranih morskih proizvoda i ribe, razina žive u krvi je bila značajno više u onih ispitanika koji su više jeli morsku ribu.
Kontaminacija morske vode u okolini Hong Konga s teškim metalima je uobičajen nalaz, dodaju znanstvenici. Kontaminacija morskih životinja i prije svega ribe s živom je mogući uzrok ove povećane ekspozicije prema živi u neplodnih parova.
Živa je kod muškaraca mogući uzrok oštećenja propusnosti membrane spermija, mitohondrijskih funkcija i pokretljivosti spermija koju omogućuju mikrotubuli.
Kako ovaj metal utječe na žensku plodnost nije sasvim jasno, iako se pretpostavlja indukcija nekih citotoksičnih i genotoksičkih oštećenja u jajnicima.
Otvoreno pitanje ostaje u kojoj mjeri treba ograničiti unos morske ribe u ovom dijelu svijetu, osobito ako se razmatra pozitivni učinaki omega-3-masnih kiselina i selena, kojima su bogate morske ribe.
Br J Obstet Gynaecol 2002; 109: 1121-1125
dr. Vesna Harni