Povećana tjelesna težina trudnica povećava rizik prijevremenog porođaja
Rezultati opsežne studije u Švedskoj pridružuju se dokazima da tjelesna težina trudnica koja je povećana u ranoj trudnoći povećava rizik za prijevremeni porođaj.
Sven Cnattingius, MD, PhD, iz Karolinska Institutet, Stockholm, Švedska, i suradnici, objavili su rezultate studije 12.6. 2013. u JAMA.
"Povećana debljina majki je zamijenila pušenje kao prvi faktor za lošiji ishod trudnoće s obzirom da je učestalost trudnica s povećanom tjelesnom težinom sve veća". kažu autori.
Od prije je poznato da je povećana tjelesna težina povezana s spontanim pobačajem, preeklampsijom, gestacijskim dijabetesom i carskim rezom, ali nisu bili točno isprecizirani rezultati kako utječe na nisku porođajnu težinu djeteta i prijevremeni porođaj.
Neke studije su našle vezu, neke nisu. Dapače, neke studije su pokazale protektivnu ulogu debljine majki u prijevremenom porođaju i niskoj porođajnoj težini djeteta.
U svrhu točnijih rezultata, dr Cnattingius i suradnici su napravili kohortnu studiju koristeći podatke iz javnog zdravstva od 1,599,551 jednoplodnog porođaja u Švedskoj od 1992.-2010.g. Body mass indeks (BMI) je mjeren svakoj ženi kod prvoj posjeta u trudnoći.
Rezultati su kategorizirani u: jako rani prijevremeni porođaj (22-27 tjedna trudnoće), vrlo rani porođaj (28-31 tjedan) i rani prijevremeni porođaj (32-36 tjedana). Dalje su razvrstani kao medicinski inducirani ili spontani. Spontani uključuju one s prijevremenim trudovima i prijevremenim pucanjem vodenjaka. Medicinski inducirani uključuju carske rezove koji su napravljeni prije početka trudova ili prije indukcije porođaja.
Rezultati pokazuju da je u više od 1,5 miliona porođaja bilo 3082 jako ranih prijevremenih porođaja, 6893 vrlo ranih i 67 059 ranih prijevremenih porođaja.
Debljina majki je povezana s povećanim rizikom za prijevremeni porođaj sa najvećim rizikom za jako rani prijevremeni porođaj.
"Uspoređujući s ženama normalne debljine (BMI, 18.5-<25) žene sa drugim i trećim stupnjem debljine (BMI≥35) imaju 0,2% do 0,3% veći rizik za jako rani prijevremeni porođaj i 0,3 do 0,4% za vrlo rani prijevremeni porođaj." navode autori.
Zaključuju da je rizik za spontani jako rani prijevremeni porođaj povišen kod žena s povećanim BMI (>30) kao što je i povećan rizik za medicinski inducirani porođaj kod žena s povećanom tjelesnom težinom.
"Po našem saznanju, ovo je prva studija koja je istražila povezanost debljine majki s jako ranim prijevremenim porođajima, bilo spontanim ili medicinski induciranim", kažu autori.
Autori navode da bi se rezultati studije trebali uvažiti na nivou općeg javnog zdravstva jer "ako se uzme u obzir veliki pobol i smrtnost djece koja su rođena u jako ranim prijevremenim porođajima, mali pomaci u otklanjanju rizika mogu utjecati na povoljniji ishod trudnoća i porođaja", zaključuju.
JAMA. 2013;309:2362-2370.