Datum zadnje izmjene: 16. 01. 2020.


Novorođene bebe kod kojih se dijagnoza kongenitalnih kritičnih srčanih grešaka postavi u trudnoći, imaju manju vjerojatnost oštećenja mozga u odnosu na bebe kod kojih se dijagnoza postavi nakon poroda, izvijestili su znanstvenici.

Prenatalna detekcija kongenitalnih kritičnih srčanih grešaka poboljšava perioperativno kardiovaskularno stanje novorođenčeta, ali je malo poznato o utjecaju na moždano oštećenje.

Dr. Shabnam Peyvandi sa Sveučilišta Kalifornija u San Francisku, je s kolegama uspoređivao pojavnost preoperativnog i poslijeoperativnog moždanog oštećenja i kretanje moždanog oštećenja kod 153 neonatusa s transpozicijom velikih krvnih žila i novorođenih beba sa zajendičkim srčanim ventrikulom; kod 67 djeve je dijagnoza srčane greške postavljena tijekom trudnoće, dok dijagnoza nije postaljena u trudnoći kod 86 djece.

Pojavnost preoperativnog oštćenja mouga iznosila je 24% u novorođenčadi s prenatalno postavljenom dijagnozom i dvostruko više (48%) kod djece kod kojih je dijagnoza postavljena nakon porođaja, objavljno je u znanstvenom časopisu "JAMA Pediatrics".

Pojavnost postoperativnog moždanog oštećenja bila je slična neovisno o vremenu postavljanja dijagnoze.

Postnatalni mikrostrukturalni razvitak mozga bio je brži u novorođenčadi kod kojih je dijagnoza srčane grške postavljena u prenatalnom razdoblju nego ako je dijagnoza postavljeno postnatalno, a kretao se 50% (siva tvar) do 70% (bijela tvar) brže i to u vrlo kratkom razdoblju između prije- i postoperativnog pregleda magnetnom rezonancijom.

"Mehanizmi koji stoje iza ovih rezultata vjerojatno su povezano s boljim hemodinamskim statusom usljed ranije primjene prostaglandina E1", spekuliraju znanstvenici. "Međutim, ostaje da se utvrdi kako se ovaj potencijalno zaštitni učinak odnosi na dugoročni ishod, obzirom da nije vjerojatan utjecaj na specifične rizične čimbenike kod svakog pacijenta, kao što su genetska predispozicija, intraoperativne povrede i poslijeoperativna hemodinamika."

"Potrebna su daljnja istraživanja koja će utvrditi ima li utjecaja prenatalno postavljena dijagnoza i poboljšani rast mozga usljed smanjenje preoperativnog oštećenja mozga na bolji dugoročni neurorazvojni ishod," dodali su.

 

SOURCE: bit.ly/21thQdt
JAMA Pediatr 2016



dr. Vesna Harni
  Novosti - Sve