Datum zadnje izmjene: 07. 04. 2024.


Trudnice u Zapadnoj Australiji koje su primile trovalentno cjepivo protiv sezonske gripe imale su dvostruko manji rizik mrtvorođenosti od necijepljenih trudnica, pokazuju rezultati retrospektivne populacijske studije objavljene u časopisu "Clinical Infectious Diseases". "Uočili smo slično smanjenje mrtvorođenosti nakon cijepljenja tijekom H1N1 pandemije 2009. godine", rekla je u priopćenju glavna autorica Annette K. Regan, MPH, iz School of Pathology and Laboratory Medicine, University of Western Australia, Crawley i Western Australia Department of Health, Shenton Park.

"Naši rezultati su posebno uzbudljivi jer pokazuju da možemo dobiti dobru zaštitu za vrijeme sezonskih epidemija koje se javljaju svake zime. Nažalost, znamo da se oko 40% trudnica ne cijepi, propuštajući na taj način mogućnost zaštite."Regan i suradnici su proveli studiju koja je pratila dovodi li smanjenje obolijevanja od gripe kod trudnica koje su bile cijepljene tijeko m H1N1 pandemije 2009.g. možda i do snižavanja stope mrtvorođenosti. Budući da su istraživanja pokazala da se stopa mrtvorođenosti povećava za vrijeme pandemije gripe kao i za vrijeme sezonskih epidemija, Svjetska zdravstvena organizacija je dodijelila najveći prioritet za sezonsko cijepljenje protiv gripe kod trudnica.

Istraživači su analizirali zapise primalja za cijepljenje protiv sezonske gripe i stopu mrtvorođenosti kod 58,008 žena koje su rodile tijekom sezone zimske gripe u 2012. i 2013. godini na južnoj hemisferi. Mrtvorođenost je definirana kao porođaj s 20 ili više tjedana trudnoće s Apgar ocjenom nula u prvoj i petoj minuti. Od 5,076 (8,8%, 6,9% u 2012. i 10,2% u 2013. godini) trudnica koje su primile trovalentno cjepivo protiv gripe, 377 su rodile mrtvo dijete (6.5 na 1,000 rođenih).

Kod 52,932 necijepljenih žena je bilo 5.0 mrtvorođenih po 100,000 dana trudnoće u usporedbi s 3.0 kod cijepljenih žena. Mrtvorođenost je bila češća kod žena s dijabetesom, hipertenzijom i žena koje su pušile. Autohtone žene su imale oko dvaput veću vjerojatnost da će imati mrtvorođenče nego druge žene. Nakon prilagodbe za majke koje su pušile, autohtoni status i sklonost za cijepljenje (što čini visokorizičnu trudnoću u kojoj postoji veća vjerojatnost da će žena biti cijepljena), istraživači su otkrili da su procijepljenje žene imale 51% manju vjerojatnost mrtvorođenosti u usporedbi s onima koje nisu bile cijepljene. Najveće relativno smanjenje mrtvorođenosti je koreliralo s porođajima odmah nakon vrhunca sezonske gripe.

"Ovi rezultati podupiru sigurnost cijepljenja u trudnoći trovalentnim cjepivom tijekom sezonske gripe", navode autori. "S obzirom na sve veći broj dokaza koji potvrđuju zdravstvene prednosti za majke i djecu, potrebno je uskladiti napore za poboljšanje pokrivenosti sezonskog cjepiva protiv gripe kod trudnica", zaključuju autori. Pozivaju na dodatna istraživanja kako bi se potvrdilo smanjenje mrtvorođenosti koje se pripisuje cijepljenju.

Autori također napominju da, s obzirom na metode koje su koristili za analizu, smanjenje rizika mrtvorođenosti od 51% može biti podcijenjeno. Ograničenja studije uključuju oslanjanje na izvještaje pružatelja usluga cijepljenja i generalizaciju trudnica s obzirom da je studija rađena u zemljama u razvoju.


 

Clin Infect Dis. Objavljeno online, 2016.

Povezane teme

  Novosti - Sve