Pretilost povezana s većom pojavnošću astme kod žena
Žene prekomjerne težine su pogodnije za nastanak astme nego mršave osobe, pokazuju novi podatci iz Centra za kontrolu bolesti i prevenciju (CDC - Centers for Disease Control and Prevention's) Nacionalnog centra za zdravstvene statistike (NCHS - National Center for Health Statistics).
"Nekolika istraživanja su pokazala da unutar skupine odraslih, prekomjerna težina i pretilost povezani s povećanim rizikom dijagnoze astme, češćeg javljanja liječniku ubog simptoma povezanih s astmom, kao i značajnijih simptoma i težine bolesti," navele su Dr. Lara Akinbami i Dr. Cheryl Fryar iz NCHS u svom izvješću.
Korišteni su podatci iz istraživanja o nacionalnom zdravlju i prehrani, a kako bi procijenili aktualnu pojavnost astme ovisno i težini kod odraslih amerkinaca starih 20 i više godina.
U razdoblju između 2011-2014. godine, pojavnost astme je iznosila 8.8% odraslih osoba. Istodobno je nađena pojavnost astme od 11.1% među pretilim odraslim osobama u usporedbi s 7.1% kod osoba normalne težine i 7.8% kod osoba prekomjerne težine.
"Ovaj obrazac je bio dosljedan unutar većine demografskih podskupina, osim kod muškaraca, kod kojih uočena statistička značajnost u pojavi astme ovisno o tjelesnoj težini," navode autori.
Astma je bila učestalija kod pretilih žena (14.6) u odnosu na žene normalne težine (7.9%) i žena prekomjerne težine (9.1%). Među muškarcima, pojavnost astme je iznosila 7.1%, 6.7% i 6.1% za pretile, muškarce prekomjerne težine i normalne težine.
Pojavnost astme je bila veća u skupini pretilih u odnosu na osobe normalne težine kod osoba svih rasa kao i osoba latino podrijetla. Pojavnost astme je bila 10.9% kod pretilih bjelaca ne-latinskog podrijetla u odnosu na 8.1% kod osoba iz iste skupine normalne težine. U skupini osoba crne rase ne-latinskog podrijetla, pojavnost astme je bila 13.6% 7.5% i 6.6% kod pretilih, osoba prekomjerne težine i osoba normalne težine. Kod latino amerikanaca je pojavnost astme bila 9.6%, 4.0% i 5.7% za iste skupine.
Unutar svih skupina odraslih, pojavnost astme je bila značajno veća u pretilih odraslih osoba u usporedbi s osobama manje tjelesne težine, rekle su autorice. Trend porasta pojavnosti astme s porastom tjelesne težine "najjasnije" se vidjela kod osoba starih 60 i više godine.
Američko torakalno društvo nedavno je održalo simpozij o pretilosti i astmi, koji je zaključio da je pretilost "najveći rizični čimbenik u nastanku astme, i da se astma povezana s pretilošću vjerojatno razlikuje od drugih tipova astme (npr. alergijska, radna, inducirana tjelovježbom, noćna, osjetljiva na aspirin i teška astma)," zabilježile su Dr. Akinbami i Fryar u svom izvješću.
Neovisno o utjecaju težine, sveukupna aktualna pojavnost astme među odraslim Amerikancima iz SAD porasla je sa 7.1% u razdoblju 2001-2002. godine na 9.2% u razdoblju 2013-2014. godine, zabilježile su autorice. Sukladno CDC izvješću, gotovo 65% odraslih s aktualnom dijagnozom astme ima perzistentnu astmu, dok se kod 35% astma javlja intermitentno.
CDC. NCHS Data Brief. Published online, 2016.
Dr. Vesna Harni