Preveliki broj HPV testiranja
Liječnici su skloni testirati pacijentice na humani papiloma virus daleko češće nego što to zvanične smjernice preporučuju, poruka je aktualnog istraživanja.
To nije samo nepotrebni novčani izdatak, navode znanstvenici, već istodobno znači da žene kod kojih je test pozitivan prolaze nepotrebna dodatna ispitivanja, od kojih su neka povezana s određenim rizikom komplikacija i neželjenih pojava. Znanstvenici navode da nalaz pozitivnog HPV testa kod mladih žena daje vrlo malo dodatnih informacija, jer je HPV infekcija u žena u dvadesetim godinama vrlo česta i vrlo vjerojatno neće dovesti do nastanka raka vrata maternice.
"Daleko veći naglasak se stavlja na izbjegavanje raka u pojedinačnom slučaju u odnosu na tisuće žena koje prolaze 'over-screening' i 'over-treatment', odnosno nepotrebno su podvrgnute dodatnim pretragama i liječenju", navodi se u komentaru rezultata aktualnog istraživanja objavljenog u znanstvenom časopisu 'Obstetrics & Gynecology'.
Prema navodima američkog Centra za kontrolu i prevenciju bolesti, postoji oko 40 različitih sojeva humanog papiloma virusa (HPV) koji se prenose spolnim putem, a najmanje polovina spolno aktivne populacije će tijekom određenog vremena imati neki od sojeva HPV-a. Neki od HPV sojeva su više povezani s nastankom raka vrata maternice u žena, dok neki od tipova dovode do nastanka genitalnih bradavica.
U aktualnoj studiji su autori iz Centra za kontrolu bolesti u Atlanti/Georgia analizirali podatke iz nacionalnog istraživanja provedenog među liječnicima i u klinikama u kojima se uzima PAPA test. Sveukupno je u istraživanju sudjelovalo 376 pojedinačnih liječnika i 216 klinika, koji su odgovarali na pitanja koriste li i kada u ovom probiru HPV testiranje.
Tri četvrtine ispitanih liječnika i kliničara su barem jednom zatražili HPV testiranje kod svojih pacijentica. Među njima, više od polovine ispitanih navelo je da HPV testiranje redovito koriste zajedno s PAPA testom kod pacijentica mlađih od 30 godina, suprotno preporukama Američkog udruženja za rak i drugih organizacija. Većina liječnika navodi uporabu HPV testiranja kao metode praćenja kod upitnih rezultata PAPA testa i kada ovo testiranje ne pruža mnogo dopunskih informacija.
Konačno, gotovo jedna trećina liječnika i kliničara koji koriste HPV testiranje, testiraju žene na obje skupine virusa – kako skupinu visokog rizika, tzv. "high-risk", tako i skupinu niskog rizika tzv. "low-risk" koja ne daje nikakve informacije o potencijalnom raku vrata maternice, jer virusi niskog rizika ne sudjeluju u karcinogenezi.
Ukoliko se ne prate aktualna istraživanja, moguće je da među liječnicima dolazi do određenog stupnja zbunjenosti, navode autori. "HPV testovi kojima se određuje prisutnost virusa niskog rizika nemaju što tražiti u probiru i dijagnostici raka vrata maternice.
"Rak vrata maternice se vrlo rijetko javlja u žena mlađih od 30 godina", objašnjavaju znanstvenici. Rutinsko HPV testiranje u ovoj životnoj dobi dovest će do nepotrebnih biopsija i liječenja tamo gdje to uopće nije potrebno, sa svim nepotrebnim posljedicama kao što su stres i zabrinutost.
"Puno je HPV infekcija, a vrlo malo bolesti kod žena u njihovim 20-im godinama", navode autori. "Invazivna bolest se po pravilu dijagnosticira nekih 10 do 15 godina od infekcije. Ne postoje dovoljno dobri razlozi koji bi opravdali rutinsku uporabu HPV testiranja."
Rezultati ovog istraživanja ukazuju na poteškoće u provođenju stručnih smjernica koje su jasne kada je u pitanju HPV testiranje i postizanja suglasnosti oko toga kada je korisno, a kada nepotrebno raditi dodatno testiranje na humani papiloma virus.
"Sasvim je jasno da se HPV testiranje može vrlo korisno upotrijebiti u dijagnostici preinvazivnih lezija vrata maternice na dobrobit pacijentice", zaključak je znanstvenika, uključujući i rutinsku uporabu HPV testiranja u probiru na rak vrata maternice kod starijih žena, te diferenciranje rizika kod nekih graničnih PAPA testova. "Zloupotrebi ovog testa nema mjesta u medicinskoj praksi", jedinstveni su autori.
dr. Vesna Harni