Datum zadnje izmjene: 09. 05. 2022.


Često korištenje acetaminofena u trudnoći može utjecati na slabije govorne vještine i probleme ponašanja u potomaka, pokazalo je istraživanje provedeno nad djecom čije su majke koristile acetaminofen tijekom trudnoće. Acetaminofen je sastojak preparata Panadol, a u nas je poznat pod nazivom paracetamol. Iako najpopularniji lijek u SAD za kojega nije potreban recept ("bezreceptni lijekovi"), acetaminofen je istraživan s obzirom na rizik pobačaja i prijevremenog porođaja, ali povezanost nije utvrđena.

Međutim, proizvođač lijeka za područje SAD, tvrtka Johnson & Johnson povremeno dolazi pod povećalo javnosti zbog malog terapijskog indeksa ovoga lijeka, tako da i dalje postoji zanimanje za njegovo djelovanje. "Rezultati pokazuju da paracetamol možda i nije tako siguran u trudnoći kako mislimo", rekla je dr. Ragnhild Eek Brandlistuen, voditeljica istraživanja sa Sveučilišta u Oslu. Istraživanje je obuhvatilo 48,000 norveške djece čije su majke odgovarale na upitnik o upotrebi acetaminofena između 17. i 30. tjedana trudnoće te ponovno nakon 6 mjeseci od porođaja. Također, odgovarale su i na upitnik o vještinama i razvoju djeteta nakon 3 godine života. Gotovo 4% žena koristilo je acetaminofen najmanje 28 dana tijekom trudnoće.

Djeca tih majki imala su slabije motoričke vještine nego djeca čije su majke koristile lijek samo nekoliko puta tijekom trudnoće ili ga uopće nisu koristile, nešto kasnije su prohodala, imala slabije govorne vještine i više problema u ponašanju.  Teško je definirati rizike za trudnice i njihovu djecu, budući da testovi na ljudima nisu etički mogući, ali zato u stvarnome svijetu možemo pojačati nadzor nad pacijentima o kojima skrbimo. U studiji koja je objavljena 24.10.2013. u the International Journal of Epidemiology, bilo je uključeno mnogo žena, ispitivana je i bilo koja veza s ibuprofenom, ali nije nađeno razvojnih tegoba koje bi bile povezane s ibuprofenom.

"Dugotrajnije korištenje acetaminofena povećava rizik za probleme ponašanja u dobi od 3 godine za 70%", rekla je dr. Brandlistuen. Trudnice su ga obično upotrebljavale tijekom 5-7 dana u nekoliko navrata u trudnoći. "65% trudnica u nekom periodu trudnoće koristi acetaminofen", rekla je dr. Ann Z. Bauer, sa Sveučilišta Massachusetts, koja nije sudjelovala u studiji, ali se bavi ispitivanjem utjecaja acetaminofena i rizika za autizam.

"Neke žene popiju acetaminofen čim im se pojavi glavobolja", rekla je dr. Martha Herbert, znanstvenica iz Opće bolnice Massachusetts iz Bostona, koja se također bavi autizmom. Ona preporučuje da se poduzmu mjere opreza, smanji upotreba acetaminofena na najnužnije, a i tada radije koristi ibuprofen.

U priopćenju iz tvrtke Johnson & Johnson, kaže se da "acetaminofen ima izrazito veliku sigurnost, a da ovo istraživanje nije bilo niti prospektivno, niti randomizirano kontrolirano i da nije pokazalo uzročnu povezanost acetaminofena i štetnih posljedica po zdravlje djeteta".

Korisnicama lijekova koji se kupuju "na slobodno", preporučuje se da tijekom trudnoće i dojenja slijede upute na deklaraciji lijeka i prethodno se o upotrebi i potrebi za lijekom obavezno savjetuju sa svojim liječnikom. Prije nego donesemo zaključke, potrebno je provesti istraživanja kako bismo ove rezultate potvrdili ili odbacili.

 

 

Int J Epidemiol 2013; SOURCE: http://bit.ly/18zAkej

  Novosti - Sve