Datum zadnje izmjene: 09. 05. 2022.


Pretile žene imaju više tegoba s donjim mokraćnim sustavom i slabiju kvalitetu života, nego pretili muškarci.

"Više od trećine odraslih Amerikanaca su pretili, a više od 60% ima višak kilograma. U žena je pretilost nezavisni rizični faktor za poremećaje dna zdjelice. U muškaraca je pretilost povezana s benignom hiperplazijom prostate, učestalim i hitnim mokrenjem te ustajanjem radi mokrenja noću", rekla je dr. Margarita M. Aponte na godišnjem sastanku Američkog uroginekološkog društva.

Dr. Aponte i kolege iz Medicinskog centra Langone Sveučilišta u New Yorku uključili su u istraživanje 134 muškarca i žene koji su se planirali podvrgnuti laparoskopskom podvezivanju želuca (LAGB). Prikupili su demografske i kliničke podatke i prijeoperacijski dali pacijentima popuniti upitnike koji su načinjeni radi vrednovanja poremećaja donjeg mokraćnog sustava, kao što su the Overactive Bladder Questionnaire (OAB-q), the International Consultation on Incontinence Questionnaire–Short Form (ICIQ-SF), the Medical, Epidemiologic and Social aspects of Aging (MESA) scale, i the International Prostate Symptom Score (IPSS).

Prijeoperacijsku kvalitetu života vrednovali su s King’s Health Questionnaire (KHQ). Cilj je bio odrediti obilježja i osnovnu razliku u mokraćnim tegobama te kvaliteti života za predebele muškarce i žene koji su išli na LAGB. Od 134 pacijenta, 92 (69%) bile su žene prosječne dobi 42 godine.

U prvoj skali OAB-Q, žene su imale veću težinu simptoma (P = .036), bile zabrinutije (P = .002) i imale slabiju kvalitetu života nego muškarci (P = .028) Povećani indeks tjelesne mase (BMI) bio je povezan s više strahova (P = .024), društvenih tegoba (P = .021) i slabijom kvalitetom života zbog poremećaja zdravlja (P = .051). Povećana dob i dijabetes bili su povezani s lošijim rezultatima u svim OAB-Q domenama.

U usporedbi s muškarcima, žene su imale i lošije rezultate u International Consultation on Incontinence Questionnaire–Short Form score (P = .000) i International Prostate Symptom Score (P = .008), a povećanje BMI bilo je povezano s težinom inkontinencije u ICIQ (P = .01).

U the King’s Health Questionnaire, žene su imale lošije rezultate u utjecajima inkontinencije na život (P = .045), ograničenjima u svakodnevnom životu (P = .016) i težini inkontinencije (P = .000). Povećani BMI bio je povezan sa sveukupno lošijom percepcijom o cjelokupnom zdravlju (P = .006), ograničenjima u svakodnevnom životu (P = .005) i težini inkontinencije (P = .002). U muškaraca, nije uočena povezanost između pretilosti, dobi ili dijabetesa i bilo koje od KHQ domena.

 


ObGynNews; 2013.

  Novosti - Sve