Datum zadnje izmjene: 26. 01. 2020.

Većina bubrežnih kamenaca – gotovo 80%, sastoji se poglavito iz kalcijevog oksalata. Gram-negativna anaerobna bakterija Oxalobacter formigenes, koja je prirodni stanovnik debelog crijeva najvećeg dijela odraslog stanovništva razgrađuje oksalate još u crijevu.

Američki znanstvenici sa Sveučilišta u Bostonu istraživali su ukupno 247 pacijenata kod kojih su se uvijek iznova stvarali bubrežni kamenici sastavljeni iz kalcijevog oksalata, te su rezultate uspoređivali s kontrolnom skupinom koju su činili 259 kontrolnih ispitanika.

Radna hipoteza bila je istražiti vodi li odsustvo navedene bakterije povećanoj apsorpciji oksalata iz debelog crijeva, čime bi rasla koncentracija oksalata u krvi i urinu, te pospješivala nastanak bubrežnih kamenaca.

Kod pacijenata kod kojih su se uvijek iznova stvarali bubrežni kamenci, bakterija Oxalobacter formigenes je nađena u kulturi iz stolice tek kod 17% ispitanika, dok je kontrolnoj skupini zdravih ispitanika ova bakterija nađena kod 38% ispitanika.

Uporaba antibiotika, prehrana bogata oksalatima i odsustvo bakterije Oxalobacter formigenes u debelom crijevu rezultiralo je porastom stvaranja bubrežnih kamenaca za 70%.

Negativna povezanost bila je prisutna i nakon korekcije podataka za starosnu dob, spol, rasu, etničku pripadnost, područje življenja i uporabu antibiotika. U podskupini ispitanika koji su skupljali urin tijekom 24 sata, rizik pojave bubrežnih kamenaca bio je izravno razmjeran razini oksalata u urinu.

Znanstvenici zaključuju da bi kolonizacija debelog crijeva s Oxalobacter formigenes imala za posljedicu 70% smanjenje rizik stvaranja bubrežnih kamenaca, te pretpostavljaju da će ovi rezultati biti značajni u proizvodnji probiotika koji bi sadržavali Oxalobacter formigenes, te na taj način štitili od stvaranja bubrežnih kamenaca.

 

JASN 2008;10.1681/ASN.2007101058


dr. Vesna Harni
  Novosti - Sve