Otkriven gen koji kodira metastaziranje raka dojke
Američki znanstvenici su otkrili gen SATB1 koji mijenjajući aktivnost preko 1.000 drugih gena ima ključnu ulogu u metastaziranju raka dojke u druge organe. Blokiranjem ovog gena u animalnom pokusu, znanstvenici su uspjeli zaustaviti rast tumora i stvaranje metastaza.
Američki znanstvenici s kalifornijskog sveučilišta Berkley otkrili su najprije da se SATB1 gen nalazi samo u tumorima koji stvaraju metastaze. Što je gen bio aktivniji u tumorskom tkivu, to je vrijeme preživljavanja pacijentica s rakom dojke bilo manje, ustvrdili su znanstvenici analizom više od 1.300 tkivnih uzoraka pacijentica s rakom dojke.
Važnost otkrivanja tumora s tendencijom metastaziranja potkrjepljuje podatak o umiranju deset posto žena unutar deset godina od otkrića bolesti.
Određivanje ovog gena u tumorskom tkivu u vrlo ranom stadiju oboljenja istodobno bi moglo postati i prognostički čimbenik, navode autori u znanstvenom časopisu "Nature".
SATB1 regulira različite gene, čiju aktivnost stimulira, a time i potiče stvaranje metastaza. Nasuprot tomu, SATB1 koči aktivnost gena koji sprječavaju rast tumora.
Kada su istraživači u animalnom pokusu na miševima blokirali ovaj gen i onemogućili stvaranje proteina koje ovaj gen kodira, kod životinja su se stvarali ili tumori koji su vrlo sporo napredovali ili se uopće nisu stvarali tumori.
I obrnuto, ubacivanjem gena u stanični genom, "obične" stanice su se transformirale u svoje agresivne varijante koje su stvarale metastaze.
Znanstvenici se nadaju kako će ovo otkriće imati značajan terapijski potencijal u sprječavanju nastanka i metastaziranja raka dojke. Uspješna uporaba lijekova koji bi blokirali SATB1 u terapiji tumora ovisi o ciljanoj detekciji i primjeni isključivo na tkivo tumora u kojem je gen aktivan.
Nature 2008; 452: 187-93
dr. Vesna Harni