Datum zadnje izmjene: 07. 04. 2024.


Randomizirana, placebo-kontrolirana studija kod zdravih žena u ranoj menopauzi koje imaju valunge, je pokazala da tromjesečna terapija oralnim mikroniziranim progesteronom bez estradiola ima mali ili nikakav kratkotrajan kardiovaskularni rizik. Vođa studije dr Jerilynn C. Prior (Centar za istraživanja menstrualnih ciklusa i ovulacije, University of British Columbia, Vancouver) je nedavno bila koautor slične studije u kojoj je pokazano da je progesteronska terapija značajno smanjila intenzitet i učestalost valunga i noćnih znojenja kod poslijemenopauzalnih žena.

U ovoj novoj analizi, Prior i suradnici su pokazali kratkotrajnu kardiovaskularnu sigurnost. Opći kardiovaskularni rizik, koji je bio nizak na početku terapije je ostao nizak s progesteronskom terapijom. Rezultati su pokazali da zdrave žene u ranoj menopauzi koje imaju jake valunge i noćna znojenja "imaju mogućnost…(i) mogu sa sigurnošću uzimati progesterone u slučaju da ne smiju uzimati estrogene", rekla je Prior. "Mnoge žene sa oprezom prihvaćaju terapiju progesteronima za valunge jer smatraju da nosi isti rizik kao i estrogeni – ili čak i veći", komentirala je u izjavi. "Već smo prije dokazali da progesteroni imaju svoju ulogu u terapiji. Ova studija pokazuje da je rizik uzimanja progesterona preuveličan." Studija je bila objavljena online 21. siječnja 2014.g. u PLOSOne.

Lijek koji je korišten u studiji je bio progesteron – Prometrium (oralni mikronizirani progesteron, Abbott Laboratories), prirodni oblik hormona koji je dostupan u USA od 1998.g. i u Kanadi od 1995.g. i dozvoljen samo za prevenciju zadebljanja endometrija koje može dovesti do karcinoma maternice. S druge strane, Progestin je sintetički hormon koji dolazi u različitim oblicima s različitim efektima za kardiovaskularni sustav. Progestogeni uključuju i prirodne i sintetičke oblike ovih hormona. Women´s Health Initiative studija čiji su rezultati izneseni 2002. godine je dovela do dramatičnog pada u upotrebi hormonske nadomjesne terapije te je povećala zabrinutost zbog povećanog rizika od srčanih bolesti, karcinoma dojke, moždanog udara i ostalih ozbiljnih bolesti.

Iako je progestin povezan s kardiovaskularnim bolestima, znanstvenici su postavili hipotezu da progesteron ima pozitivne učinke na markere kardiovaskularnih rizika kod zdravih poslijemenopauzalnih žena. U studiju su uključili 133 žene iz Vancouvera koje su tek ušle u menopauzu (zadnja menstruacija je bila prije jedne do jedanaest godina) i imaju valunge, ne puše i nemaju dijabetes, visoki tlak, povišene lipide ili srčane bolesti. Žene su randomizirane i uzimale su 300 mg/dan oralnog progesterona ili placebo. Sadašnji rezultati se odnose na 112 žena s podacima o markerima kardiovaskularnih rizika na početku studije i nakon 12 tjedana. Podaci su dostupni za 108 žena za razinu lipida ali je samo trećina žena imalo vrijednosti C-reaktivnog proteina, albumina, D-dimera ili glukoze.

Trideset i četiri žene je napravilo vensku okluzijsku pletizmografiju. U prosjeku su ove žene bile u srednjim pedesetim godinama, imale zadnju menstruaciju otpilike prije 3 godine i imale su normalan body mass indeks, krvni tlak i frekvenciju srca. Sa progesteronskom terapijom je došlo do neznačajnog poboljšanja funkcije endotela mjereno protokom krvi u podlaktici, najvjerojatnije zbog malog uzorka. Nije bilo značajnog učinka na markere upale (C-reaktivni protein i albumin) ili koagulaciju (D-dimeri), težinu, opseg struka, BMI, sistolički ili dijastolički krvni tlak, razine glukoze u plazmi ili serumskih lipida osim HDL kolesterola. Došlo je do značajnog povećanja razine HDL kolesterola, što ima „nejasnu“ implikaciju, navode istraživači.

Ograničenja studije uključuju mali broj sudionica i kratak period praćenja. Ipak, "ovo je mali korak ali pokazuje da bi progesteron mogao biti siguran kod kratkotrajnih terapija", rekla je Prior.


 

Prior JC, Elliott TG, Norman E, et al. Progesterone therapy, endothelial function and cardiovascular risk factors: A 3-month randomized, placebo-controlled trial in healthy early postmenopausal women. PLoS ONE 2014; 9:e84698.
Hitchcock CL, Prior JC. Oral micronized progesterone for vasomotor symptoms in healthy postmenopausal women—a placebo-controlled randomized trial. Menopause 2012;19: 886–893.

  Novosti - Sve