Promjena razine oksitocina potiče oslobađanje fetalnog kopeptina
Davanje oksitocinske infuzije u smislu oksitocinskog testa kojim se provociraju kontrakcije maternice prije odluke za planirani carski rez dovodi do porasta razine fetalnog kopeptina, pokazali su novi rezultati.
"Ovaj rezultat predstavlja argument koji ide u prilog pokušajima smanjenja neonatalnog respiratornog morbiditeta nakon elektivnog carskog reza preoperativnom intervencijom koja povisuje razinu fetalnog kopeptina," zaključili su Dr. Tilo Burkhardt sa Sveučilišta u Zürichu i kolege u izvješću koje objavljeno u internetskom izdanju časopisa "Obstetrics and Gynecology".
Kopeptin je osjetljivi, premda nespecifična indikator stresa u krvi, objasnili su istraživači. Radi se o vazopresinu na čijem je C-kraju aminokiselina proarginin, čija je razina povišena u krvi kod djece nakon vaginalnog poroda ali ne i nakon carskog reza. Kratkotrajna hipoksija inducira oslobađanje kopeptina, ali nisu poznate druge tvari ili postupci kojima bi se mogao inducirati njegov porast u krvi.
U novom istraživanju, znanstvenici su testirali dolazi li do oslobađanja kopeptina u odgovoru na blagu indukciju trudova. Slučajnim odabirom se 156 trudnica kod kojih je bio planiran elektivni carski rez, razvrstali u dvije skupine od kojih je jedna skupina dobila blagu oksitocinsku infuziju, a druga skupina placebo infuziju. Okscitocinska infuzija (oksitocinski test) je zaustavljen kada bi se dostigle tri kontrakcije unutar 10 minuta. Prosječno vrijeme između infuzijskog testa i poroda iznosio je 71 minuta.
Prosječna razina kopeptina u umbilikalnoj krvi novorođenčeta je bila značajno viša i iznosila je 22.2 pmol/L u skupini rodilja koje su dobile oksitocinsu infuziju, za razliku od druge skupine koja nije dobila oksitocinsku infuziju gdje je prosječna razina kopeptina iznosil 7.39 pmol/L. Među trudnicama koje su primale oksicotcinsku infuziju, 45% trudnica nisu uopće osjetile kontrakcije.
Animalne studije su pokazale "izravni učinak, ovisan o dozi" između kontrakcija uterusa i promjena u razini pO2 u fetalnoj arterijskoj krvi, napisali su autori, pri čemu su promjene već od 2.5 mm Hg dovoljne za izazivanje izlučivanje kortikotropina koji potiče izlučivanje kopeptina i CRH – kortikotropin-oslobađajućeg hormona. "Međutim, ostaje otvoreno pitanje može li povezanost slabih kontrakcija maternice, promjena u fetalnom pO2 i oslobađanje kopeptina objasniti i uočena zapažanja u ovoj studiji, " napisali su.
U pratećem editorijalu, Dr. Lucky Jain s Emory sveučilišta u Atlanti je napisao: "Ovi rezultati podržavaju teoriju odsutnosti stresa uslijed porođaja za vrijeme elektivnog carskog reza, i da se priprema za respiratornu tranziciju fetusa može biti osnažena antanalnom primjenom izvjesnih tvari."
"Kopeptin je obećavajući biljeg, ali kako sada stoji, ne postoji specifičnost za identifikaciju različitih uzroka fetalnog stresa," dodao je. "Također postoji značajna varijabilnosti kopeptinskog odgovora, što dodatno onemogućuje definiranje kopeptina kao kvantitativnog biljega fetalnog stresa."
SOURCE: http://bit.ly/2c2NCzk
Obstet Gynecol 2016.
Dr. Vesna Harni