Datum zadnje izmjene: 23. 05. 2022.


Ubrzani put oporavka (enhanced recovery pathway-ERP) kod kompliciranih ginekoloških operacija značajno smanjuje broj dana provedenih u bolnici, upotrebu narkotika i cijenu, navodi se u istraživanju provedenom u Klinici Mayo.

Ubrzani put oporavka (ERP) razvili su ginekološki onkolozi, uroginekolozi i anesteziolozi Klinike Mayo kako bi smanjili trajanje rehabilitacijskog perioda kod ginekoloških operacija.

Prije uvođenja ubrzanog puta oporavka, uobičajeni perioperacijski postupci uključivali su ekstenzivnu pripremu crijeva („čišćenje“), restrikciju kalorija i intravensku nadoknadu tekućine. Postoperativna njega značila je mirovanje u krevetu, visoke doze intravenskih opioida i slobodnu upotrebu drenova i katetera, objašnjavaju autori studije.

ERP je standardizirao postoperativnu skrb kako bi se izbjeglo preoperativno gladovanje i čišćenje crijeva. Pacijentice jedu, piju i postaju ambulantne pacijentice ubrzo nakon zahvata. Drenovi i nazogastrične sonde ne koriste se rutinski, a urinarni kateteri vade se odmah nakon 24 sata. Pacijentice primaju ograničenu količinu intravenskih narkotika, a da bi se izbjegla hipervolemija, ograničava se unos tekućine.

ERP je ispitan na skupini od 241 pacijentice u koje se radila citoredukcija (n=81), kirurški staging (n=84) ili kirurgija zbog prolapsa zdjeličnih organa (n=76), a ishodi su uspoređeni s 235 pacijentica iz kontrolne skupine.

Citoredukcija je uključivala prošireni, kompletni kirurški zahvat kod raka jajnika. Kirurški stupnjevanje (staging) značilo je abdominalni kirurški zahvat s histerektomijom ili disekcijom limfnih čvorova kod raka jajnika ili endometrija. Kirurški zahvat kod prolapsa zdjeličnih organa uključivao je komplicirani kirurški zahvat kod poremećene funkcije dna zdjelice.

Uvođenjem ERP došlo je do dramatičnog poboljšanja u periodu oporavka za sve kirurške skupine. Najviše dobrobiti utvrđeno je kod pacijentica koje su imale citoreduktivni kirurški zahvat.

Kada je u pitanju citoredukcija, uobičajeni boravak u bolnici bio je 10 dana. Nakon uvođenja ERP, hospitalizacija je skraćena na 4 dana, a ponovnu hospitalizaciju imao je jednaki broj pacijentica i to 25.9% u ERP skupini i 17.9% u kontrolnoj skupini.

Upotreba opioida smanjena je 80% u prvih 48 sati bez značajne promjene u skali boli. Upotreba narkotika po potrebi pacijentice opala je s 98.7% do 33.3%.  Stopa i težina komplikacija bila je podjednaka u obje skupine. Upotreba ERP smanjila je cijenu 30-dnevnog troška po pacijentici 18.8% ili oko 7600 dolara.  Zadovoljstvo pacijentica perioperativnom skrbi bila je visoka, s više od 95% žena koje su skrb označile kao izvrsnu ili vrlo dobru.

Iako je postignut cilj, a to je brži oporavak, autori su naznačili dodatnu dobrobit od ERP-a: omogućuje pacijentici s rakom ranije primanje ostale preporučene terapije, kao što su kemoterapija ili zračenje.

 

 

Kalogera E, Bakkum-Gamez JN, Jankowski CJ, et al. Enhanced recovery in gynecologic surgery. Obstet Gynecol. 2013;122(pt 1):319-328.
OBGYN.net. Vol. No. September 4, 2013

  Novosti - Sve