Datum zadnje izmjene: 23. 05. 2022.


Po rezultatima retrospektivne studije u periodu od 5 godina u jednom centru, kontrolirana hiperstimulacija jajnika i vitrifikacija su imale podjednake rezultate u očuvanju plodnosti kod žena sa ili bez raka.

Kod 475 onkoloških pacijentica i 560 pacijentica bez raka je izvedeno 1080 ciklusa sa vitrifikacijom jajnih stanica, 33% od žena s rakom i 67% sa nemedicinskim razlozima.

Do sada je 30 žena iskoristilo svoja zamrznuta jajašca (4 pacijentice s rakom i 26 bez) što je rezultiralo sa 20 trudnoća i 6 živorođene djece (kod jedne pacijentice s rakom i 5 bez) i sa 8 trudnoća koje su u tijeku, kaže dr Antonio Pellicer.

Uočene su neke razlike između grupa pacijentica. Ukupna doza gonadotropina koji su korišteni i razina serumskog estradiola su bile niže u pacijentica s rakom, kaže dr Pellicer, profesor ginekologije i opstetricije i direktor Instituta Valenciano de Infertilidad na Sveučilištu u Valenciji, Španjolska.

Kvaliteta jajašaca je bila podjednaka u obje grupe, ali se manje jajašca moglo izdvojiti nakon kontrolirane ovarijske stimulacije u pacijentica s rakom jer neke vrste raka utječu na ovarije. Dr Pellicer i suradnici su, u prijašnjem radu, prikazali da su prosječne oocite dobivene kod pacijentica s hormonski ovisnim rakom dojki manje od onih iz grupe bez raka.

Vitrifikacija oocita je sigurna i obećavajuća metoda za očuvanje plodnosti ne samo kod pacijentica s s rakom nego jednako tako i kod pacijentica bez raka, kaže on. Otprilike 91% nemedicinskih uvjetovanih vitrifikacija oocita u njegovom centru je iz "socijalnih" razloga, kaže dr Pellicer. "To je postupak koji se sve više i više koristi."

Najveći broj žena koje su liječene zbog raka dojke u njegovoj ustanovi izgube nešto od funkcije jajnika. Očuvanje plodnosti kod žena s rakom dojke može se postići na tri načina: medicinskom zaštitom jajnika, smrzavanjem tkiva jajnika i transplantacijom i/ili vitrifikacijom oocita i embrija.

Pet godina iskustva s reimplantacijom smrznutog i tada odmrznutog tkiva jajnika u tri europska centra pokazuje da su 11 od 60 pacijentica koje su prošle kroz ortotropičnu reimplantaciju krioprezerviranog tkiva jajnika ostvarile trudnoću i 6 je pacijentica do sada rodilo (Fertil. Steril. 2013;99:1503-13).

Centri u kojima se provodi studija uključuju centar dr Pellicera i centre u Belgiji i Danskoj.

"Svi mi imamo oko 800 do 1000 slučajeva sa smrznutim tkivom jajnika. Krioprezervacija ovarijskog tkiva bude jedina opcija za očuvanje plodnosti kod predpubertetskih djevojaka koje imaju rak i kod žena koje ne mogu odgoditi početak kemoterapije. Tehnika je obećavajuća. Mislim da ima dovoljno prostora za razvoj u ovom smjeru kod žena koje trebaju sačuvati plodnost", kaže dr Pellicer.

Nameće se pitanje da li kod krioprezervacije ovarijskog tkiva može doći do transplantacije neoplastičnih stanica. Prijašnje studije drugih istraživača pokazuju da postoji realan rizik kod pacijentica s leukemijom, ali ne i kod pacijentica s rakom dojke ili non-Hodginovim limfomom, kaže on.

Dr Pellicer je dioničar Unisensa. U njegovim radovima s vitrifikacijom oocita za pacijentice s rakom, Merck Serono – Španjolska je dala lijekove za onkološke pacijentice.

 


Fertil. Steril. 2013;99:1994-9

  Novosti - Sve