Prvorotkinje starije od 45 godina i komplikacije u trudnoći
Studija starijih prvorotkinja u Izraelu nalazi da osam od deset trudnica starijih od 45 godina može očekivati zdravstvene probleme tijekom trudnoće, dok će približno polovina djece biti manja u odnosu na prosječnu veličinu.
Učestalost prvog porođaja u dobi nakon 45 godine utrostručio se u zadnjih 10 godina u Izraelu. Premda ovi porođaji još uvijek predstavljaju manji udio cjelokupnog broja porođaja, istraživači bilježe povećanje asistiranih reprodukcijskih tehnologija koje omogućavaju ostvarivanje majčinstva u sve kasnijoj životnoj dobi.
Izraelski znanstvenici iz "Sheba Medical Centra" Tel Hashomer, prikupili su podatke 131 trudnice koje su razvrstane prema životnoj dobi od 45-65 godina, a koje su rodile u razdoblju između 2004. do 2008. godine.
Četrdeset posto ovih trudnica su razvile gestacijski dijabetes, a 20% su imale preeklampsiju. Jedna trećina djece je rođena prijevremeno, a gotovo svi su porođeni carskim rezom.
"Ova studija pokazuje da trudnoće nakon 45 godina spadaju u rizične trudnoće, što ukazuje na potrebu posebnog nadzora i savjetovanja zbog rizika tijekom trudnoće", navode znanstvenici.
Postotak prvorotkinja starijih od 45 godina u SAD još uvijek čini mali dio cjelokupnog broja porođaja. U 2010. godini njihov ukupan broj iznosio je 2.028, od toga je 165 djece rođeno od majki u dobi od 50 godina i starijih, navodi se u izvješću "Centra za kontrolu bolesti i prevenciju".
Prema Izraelskoj studiji rizik prijevremenog porođaja bio je veći za žene starije od 50 godina nego za žene u kasnim četrdesetim.
Dvije od tri bebe čije su majke bile u dobi od 50 do 65 godina težile su manje od 2,500 g, dok ih je pola rođeno prijevremeno. Ukoliko su majke bile u starosnoj dobi između 45 – 49 godina, jedna od tri bebe bila je niske porođajne težine ili je rođena prijevremeno.
U aktualnom istraživanju, koje je objavljeno u znanstvenom časopisu "Fertility and Sterility", nisu analizirani podatci iz trudnoća žena koje su bile mlađe od 45 godina, ali autori navode da su druge studije pronašle nižu učestalost zdravstvenih problema udruženih sa trudnoćom, kao i prijevremenog porođaja u mlađih majki.
Sve žene u ovoj studiji su imale problem sa zanošenjem, a više od polovine žena su bile ranije trudne. Pet od 131 trudnice su bile u IVF postupku. Približno je trećina trudnica u kasnijoj životnoj dobi prije ostvarenja trudnoće bolovala od neke kronične bolesti, kao npr. hipertenzije ili dijabetesa.
Sve dok nema dogovorene političke odluke koja je dobna granica za žene koje se mogu podvrći IVF postupku, njihova klinička politika će ostati da žene koje su starije od 50 godina i imaju zdravstvene probleme nisu kandidatkinje za te postupke.
Zanimljiv podatak bio je veća učestalost muške djece kod majki starijih od 50 godina, u odnosu na majke u kasnim 40 – tim. "Nema nekog pravog razloga za ovu pojavu", navode znanstvenici. "Ovaj podatak ukazuje kako se statistički signifikantan rezultat može ponekad dogoditi slučajno."
Fertil Steril 2011. Article in Press. doi:10.1016/j.fertnstert.2011.02.031