Datum zadnje izmjene: 23. 05. 2022.


Mlade žene u kojih je menopauza nastupila prerano kao posljedica kemoterapije raka dojke, osjećaju znatno poboljšanje uz psihoterapiju i redovito vježbanje, kaže se u istraživanju provedenom u Nizozemskoj.

"Često su menopauzalne tegobe u žena u kojih je menopauza nastupila prerano kao posljedica liječenja raka dojke, puno naglašenije, nego što je to u žena koje prolaze prirodnu menopauzu", kaže Neil Aaronson s Nizozemskog instituta za rak u Amsterdamu.

Nadalje, žene koje su oboljele od raka dojke, ne koriste hormonsko nadomjesno liječenje, učinkovitu, ali i kontroverznu terapiju menopauzalnih tegoba, jer bi ih to dovelo pod veći rizik od povrata bolesti.

Aaronson i kolege su 422 žene s rakom dojke u kojih je menopauza nastupila kao nuspojava liječenja, razvrstali slučajnim odabirom u četiri skupine.

Prva skupina žena imala je tjedno kognitivnu bihejvioralnu terapiju, druga skupina se konzultirala s psihoterapeutom i započela vježbanje po programu, treća skupina imala je i terapiju i vježbanje, a četvrta skupina je stavljena na listu čekanja.

Šest mjeseci kasnije, žene koje su imale terapiju, vježbanje ili kombinaciju, prijavile su poboljšanje smetnji povezanih s liječenjem raka dojke. Žene koje su imale psihoterapiju rekle su da ih manje uznemiruju valunzi i noćno znojenje, ali ih imaju jednako često.

"Kognitivnom bihejvioralnom terapijom prvenstveno djelujemo na osobni doživljaj simptoma i pomažemo ženama nositi se s njima."

Za žene oboljele od raka dojke, koje imaju izražene menopauzalne tegobe, pomažu i antidepresivi kao i neki drugi lijekovi, ali mnoge žene ne žele koristiti nikakvu dodatnu terapiju bojeći se novih nuspojava.

Aaronson s kolegama radi na stvaranju on-line terapijskih susreta u koje bi se žene mogle uključiti kada žele. Mnoge žene iz ovog istraživanja nisu mogle dolaziti na sve psihoterapijske susrete ili vježbanje, jer su bile zauzete ili djecom ili poslom ili su naprosto bile mlade i imale i druge interese kojima su se bavile u slobodno vrijeme.

"Trebalo bi provesti istraživanje o bihejvioralnim intervencijama, vježbama opuštanja i kognitivnoj bihejvioralnoj terapiji kako bismo bolje razumjeli način na koji one pomažu ženama. Za sada su podaci obećavajući", rekla je Debra Burton s Klinike Mayo.

"Imajte na umu da promjene ponašanja djeluju samo ako smo dosljedni, baš kao što lijek neće djelovati ako ga ne uzimamo. Svaka žena treba određene promjene uvesti u svakodnevni život i razmišljati kako i kada koristiti neku bihejvioralnu strategiju da bi imala od nje najviše dobrobiti."



J Clin Oncol 2012.

 

  Novosti - Sve