Datum zadnje izmjene: 01. 02. 2020.

Proučavajući tijek bolesti i oporavka pacijentica s rakom dojke, internacionalni tim istraživača nalazi značajno povišeni rizik nastanka raka pluća u ovih pacijentica što je najvjerojatnije povezano s interakcijom radioterapije (terapija zračenjem) i pušenja.

Znanstvenici iz Karolinska Institute u Stockholmu, kao i kolege iz Georgetown University u Washingtonu, istraživali su neželjene efekte postupaka i lijekova koji se primjenjuju u liječenju raka dojke, a u svjetlu produljenog preživljavanja i potpunog oporavka ovih pacijentica.

Na osnovu Swedish Cancer Registry proučavani su protokoli liječenja kod 141.000 pacijentica oboljelih od raka dojke u periodu između 1958. i 1997. godine.

I dok se tijekom prvih pet godina nakon dijagnoze raka dojke registrira značajno sniženje rizika nastanka raka pluća, dugotrajnim praćenjem u periodu od pet i više od pet godina nakon završenog liječenja raka dojke, ovaj rizik se statistički značajno povećava.

Kod pacijentica koje su liječene od raka dojke i koje nastavljaju s pušenjem najvjerojatnije dolazi do interakcije između pušenja i radioterapije što uvelike olakšava nastanak raka pluća.

Premda točne uzročne relacije nisu za sada poznate, rezultati ove studije upućuju na najveći oprez s pušenjem kod pacijentica s rakom dojke, specijalno u onih pacijentica koje su selektirane za radioterapiju. Osobito bi ove pacijentice morale prestati s pušenjem.


Eur J Cancer 2002; 38:1520-1525

 

dr. Vesna Harni
  Novosti - Sve