Datum zadnje izmjene: 01. 02. 2020.

Mnogobrojne dosadašnje studije ispitivale su u kojoj mjeri ksenoestrogeni, u koje ubrajamo i organoklorne spojeve utječu na plodnost i parametre spermiograma uspoređujući nalaze ispitanika koji su u različitim stupnjevima bili izloženi djelovanju ovih kemikalija.

U studiji nizozemskih znanstvenika objavljenoj u posljednjem broju znanstvenog časopisa Human Reproduction korišten je obrnuti pristup. Naime, u dvije grupe ispitanika - jednoj grupi muškaraca s vrlo lošim nalazom spermiograma i drugoj grupi s urednim nalazom spermiograma određivana je razina organoklornih spojeva u krvi, kako bi se ispitao njihov učinak na kvalitet spermiograma.

Razina organoklornih spojeva, uključujući poliklorirane bifenile (PCB) i njihove metabolite, određivana je metodom plinske kromatografije, a potom su rezultati uspoređivani s nalazima spermiograma u obje grupe ispitanika.

Ukupna razina organoklornih spojeva u krvi nije se značajno razlikovala u ove dvije grupe ispitnika.

U skupini volontera nađen je linearni odnos između razine PCB i njegovih metabolita i starosti ispitnika.

Kada se izolirano promatra podgrupa muškaraca s normalnim spermiogramom, ukupni broj spermija kao i njihova pokretljivost (progresivni motilitet) stajali su u obrnutom odnosu s koncentracijom PCB metabolita u krvi ovih ispitanika.

Nalaz značajnog smanjenja broja spermija, kao i njihove pokretljivosti kod povišene razine PCB metabolita u krvi unutar podgrupe muškaraca s normalnim spermiogramom je vrlo značajan. Ovo je i prva naznaka o mogućoj vezi između faktora ekološkog onečišćenja i oštećenja endokrine funkcije i kvaliteta humanog sjemena.
 

Human Reproduction, August 2002; Vol 17; 8:1973 -1979

 

dr. Vesna Harni
  Novosti - Sve