Datum zadnje izmjene: 14. 01. 2020.


Žene s prijevremenim ili ranim nastupanjem menopauze u dobi manjoj od 45 godina, imaju povišeni rizik neželjenih kardiovaskularnih događaja, ukazuje novo istraživanje.

"Naše istraživanje je pokazalo da je starosna dob u kojoj nastupa menopauza mogući pretkazatelj budućih kardiovaskularnih događaja i mortaliteta postmenopauzalnih žena; pa tako žene s ranom menopauzom imaju povećani rizik obolijevanja od srčanih bolesti," rekao je Dr. Taulant Muka (Erasmus University, Rotterdam, Nizozemska).

"Ovi rezultati ukazuju da bi žene s ranom menopauzom mogle biti ciljna skupina za proaktivne strategije prevencije kardiovaskularnih bolesti," rekao je.

Muka i kolege su proveli sistematski pregled i meta-analizu objavljenih istraživanja koja su pratila učinak starosne dobi u kojoj nastupa menopauza i vremena nakon menopauze do nastupanje neposrednih kardiovaskularnih bolesti i smrtnosti iz bilo kojeg uzroka. Njihov pregled je obuhvatio 32 studije sa sveukupno 310,329 ispitanice koje se nisu preklapale, te njihove analize.

Aktualno istraživanje je usporedilo ishod kod žena kod kojih je menopauza nastupila prije 45 godine života i onih kod kojih je zadnja menstruacije bila s 45 godina ili kasnije, kao i ishod kod žena kod kojih menopauza nastupila prije 50 godine i onih kod kojih je menstruacija nastupila između 50-54 godine života.

Znanstvenici su našli da je relativni rizik za kardiovaskularna događanja veći kod žena kod kojih menopauza nastupa prije dobi od 45 godina na način kako slijedi: rizik za koronarnu bolest bio je sveukupno 50% veći, rizik za fatalne srčane bolesti 11% i srčani udar 23% veći, rizik za smrnost od srčanih bolesti bio je 19% veći i rizik za smrtnost uslijed bilo kojeg uzroka 12% veći.

Kod žena kod kojih je menopauza nastupila u dobi između 50-54 godine, znanstvenici su našli 13% manji rizik za fatalna srčane oboljenja, dok nije utvrđen utjecaj menopauze na nastanak srčanog udara.

"Napori da se povisi javno zanimanje za redukcija rizika za kardiovaskularna oboljenja među ženama kod kojih menopauza nastupa prije 45 godine života, mogao bi pomoći u smanjenju kardiovaskularnih bolesti," rekao je Muka. "Naši rezultati ukazuju da bi dob u kojoj nastupa menopauza mogla biti kritično razdoblje za procjenu rizika od budućih kardiovaskularnih bolesti, kao i odgovorajuće razdoblje za poduzimanje intervencija kako bi se ovaj rizik smanjio."

"Žene kod kojih menopauza nastupa prije 45 godine života mogle bi uzeti u razmatranje sistematski pregled i kontrolu medicinskih stanja kao što su hipertenzija, dislipidemija, inzulinska rezistencija i drugi kardiometabolički rizici, jer bi im to moglo pomoći u prepoznavanju jesu li pod povećanim rizikom za nastanak kardiovaskularnih oboljenja i hoće li profitirati od promjena načina života ili farmakološke intervencije, " zaključio je dr Muka.


JAMA Cardiol 2016; DOI:10.1001/jamacardio.2016.2415.

dr. Vesna Harni


 

  Novosti - Sve