Rano uvođenje epiduralne analgezije ne povećava stopu carskog reza
Rano uvođenje epiduralne analgezije ne povećava rizik za carski rez ili instrumentalno dovršenje trudnoće niti ne utječe na Apgar djeteta, navodi se u meta-analizi objavljenoj na internetu 9. listopada u Cochrane Database of Systemic Reviews. Ban Leong Sng, doktor medicine, stariji savjetnik Odjela za anesteziju žena Klinike za ženske i dječje bolesti u Singapuru je s kolegama pregledao devet istraživanja koja su usporedila učinak rane i kasne epiduralne analgezije tijekom poroda.
Studije su uključile 15.499 prvorotki. Istraživači su zaključili da je najbolje vrijeme za epiduralnu anesteziju kada je žena tijekom porođaja zatraži. Iako su prethodne studije navodile da vrijeme uvođenja epiduralne može utjecati na trajanje porođaja i povećati rizik za carski rez, ova meta-analiza nije pokazala klinički značajno povećani rizik za carski rez (omjer rizika [RR] 1.02; 95% interval pouzdanosti [CI], 0,96 - 1,08) u svih devet studija. Nadalje, istraživači nisu uočili značajnu razliku rizika za instrumentalno dovršenje porođaja u osam studija s 15.379 žena (RR, 0.93; 95% CI, 0,86 - 1,01).Trajanje druge faze porođaja nije utjecalo na vrijeme epiduralne analgezije u osam studija (prosječna razlika [MD], -3,22 minute; 95% CI, -6,71 do 0,27 minuta). No, zbog velike razlike u duljini prve fazi porođaja kod sudionica studije, znanstvenici su izjavili da ne mogu utvrditi učinak vremena u kojem se postavi epiduralna na duljinu vremena u kojem će doći do potpune dilatacije vrata maternice. "Ne možemo isključiti mogućnost da početak djelovanja epiduralne i smanjenje bolova može dovesti do kraćeg porođaja", rekao je dr Sng u priopćenju.
Studija nije pokazala nikakvu značajnu razliku u Apgar bodovima manjim od 7 u prvoj minuti (RR, 0.96; 95% CI, 0,84-1,10) u sedam studija sa 14.924 žena, niti značajnu razlika u Apgar bodovima manjim od 7 u petoj minuti (RR, 0.96; 95% CI, 0,69-1,33) u sedam studija. pH arterije umbilikalis nije bio značajno različit između ranog i kasnog uvođenja epiduralne (MD, 0,01; 95% CI, -0.01 do 0.03) u četiri studije sa 14.004 žena, niti nije bilo klinički značajne razlike u pH umbilikalne vene kod ranog uvođenja epiduralne (MD, 0.01 95% CI, -0,00 do 0,02) u četiri studije sa 14.004 žena.
"Najbolje je epiduralnu uvesti kada žena zatraži ublažavanje boli", rekao je dr Sng u priopćenju. "Ako epiduralnu traže rano tijekom porođaja, nemamo uvjerljive dokaze zašto bi ih trebali odbiti." Za potrebe studije, rano uvođenje analgezije je bilo definirano kada je grlić maternice otvoren manje od 4 do 5 cm; kasno uvođenje epiduralne je bilo definirano za otvorenost 4-5 cm ili više. Autori navode da su žene dobile druga sredstva protiv bolova kada je epiduralna bila odgođena što je opet na svoj način moglo utjecati na rezultate.
Cochrane Database Syst Rev 2014.
Poliklinika Harni