Datum zadnje izmjene: 25. 01. 2020.

Dodatna analiza podataka iz studije poznate pod nazivom Women's Health Initiative – WHI, ukazuje da rizici uporabe hormonskog nadomjesnog liječenja općenito nadilaze korist, čak i ako se s terapijom započne odmah nakon zadnje menstruacije.

WHI studija, koja je istraživala uporabu konjugiranih estrogena sa ili bez dodatka medroksiprogesteron aceteta (MPA), prekinuta je u ranoj fazi tijekom 2002. godine, odnosno 2004. godine, nakon što je nađena povezanost s povećanim rizikom nastanka raka dojke i moždanog udara, premda je uočen blagi zaštitni učinak u odnosu na srčana oboljenja.

Istraživanje nije razjasnilo pitanje je li relativno kratkotrajno hormonsko liječenje koje se započne odmah u postmenopauzi, nakon zadnje menstruacije, možda ima bolji omjer dobrobiti spram rizika, navode američki liječnici u znanstvenom časopisu "American Journal of Epidemiology".

U traženju odgovora na ovo pitanje, istraživači iz Fred Hutchinson Cancer Research Center, Seattle, analizirali su podatke iz inicijalnog i opservacijskog WHI istraživanja, provedenih između 1993-2004. godine, a koja su obuhvaćala 93,676 postmenopauzalnih žena.

Početak hormonskog liječenja samo s konjugiranim estrogenima ili u kombinaciji s MPA kratko nakon zadnje menstruacije dovodilo je porasta u učestalost nastupanja raka dojke, kao i svih malignih oboljenja (p < 0.05).

"Oba načina primjene hormonskog nadomjesnog liječenja bila su povezana s porastom rizika venske tromboembolije i nastanka moždanog udara, a hipotezu o povoljnom učinku na koronarnu srčanu bolest i druge zdravstvene dobiti kod žena koje započnu estrogensku terapiju u ranom postmenopauzalnom razdoblju nasuprot pokazateljima rizika treba ponovno razmotriti", zaključak je autora.

Čini se kako su rezultati uočeni u istraživanju utjecaja konjugiranih estrogena/MPA općenito primjenjivi kod žena u ranoj postmenopauzalnoj dobi.


Am J Epidemiol 2009;170:12-23.


dr. Vesna Harni
  Novosti - Sve