Datum zadnje izmjene: 25. 01. 2020.

Žene koje puše imaju veći rizik pojave umjerenih do jakih simptoma PMS-a u odnosu na vršnjakinje koje ne puše.

Mlade žene koje zdravstveni rizici kao što su rak dojke, pluća ili rak vrata maternice nisu uvjerili da treba prestati s pušenjem možda će razmisliti o drugim posljedicama vezanim uz pušenje: simptomima premenstrualnog sindroma. U dijelu istraživanja nazvanom Nurses’ Health Study II, 117.000 američkih žena koje su evidentirane medicinske sestre, životne dobi između 25 – 42 godine, praćen je učinak pušenja na pojavnost simptoma premenstrualnog sindroma.

Kod 1.057 ispitanica dijagnoza PMS-a potvrđena je dodatnim upitnikom kojim su dokumentirani umjereno teške i jake tegobe PMS-a (najmanje jedan fizički i jedan afektivni simptom koji su u vremenskoj vezi s pojavom mjesečnice, a koji su odsutni tijekom prvog tjedna nakon menstruacijskog krvarenja i koji značajno utječu na emocionalni život i životne aktivnosti i odnose). Kontrolnu skupinu ispitanica činile su 1.968 žena sa slabo izraženim ili odsutnim simptomima PMS-a.

Žene koje su imale simptome PMS-a bile su u prosjeku mlađe (34 vs 35 godina), veće tjelesne težine (BMI 25 vs 24 kg/m 2), i češće su koristile oralnu kontracepciju (86% vs. 78%) ili antidepresive (12% vs. 5%) na početku istraživanja, a u usporedbi s kontrolnom skupinom ispitanica. Analizom su bile isključene ispitanice s dijagnozom depresije i simptomima sličnim PMS-u.

Žene koje su pušile imale su 2.1 puta veći rizik nastanka simptoma PMS-a u odnosu na žene koje nikada nisu pušile. Kod žena koje su bilo kada pušile tijekom ( 25 cigareta dnevno) ovaj rizik bio je 1.8 puta veći, a rastao je sukladno broju cigareta i pakiranja cigareta tijekom godinu dana i tijekom ukupnog razdoblja pušenja.

Ispitanice koje su započele s pušenjem prije 15. godine života imale su gotovo dvostruko veći rizik javljanja simptoma PMS-a u odnosu na ispitanice koje nisu nikada pušile. Porast rizika kod ispitanica koje su započele pušiti prije nastupanja prve mjesečnice u odnosu na ispitanice koje su započele pušiti nakon prve mjesečnice (porast rizika 1.7 vs 1.4 puta) ukazuje da je pušenje prije jedan od kofaktora u razvitku PMS-a, nego sam uzrok PMS-a.

Autori pretpostavljaju, da pušenje utječe na PMS utjecajem na premenopauzalnu razinu spolnih hormona i gonadotropina. Premda se ženama koje puše ne može obećati da nikada neće imati simptome PMS-a, ili da će simptomi PMS-a prestati sasvim ukoliko se prestane s pušenjem – rezultati ovog istraživanja predstavljaju razlog više na listi preporuka za prestanak s

navikom pušenja.


Am J Epidemiol 2008; 168:938.


dr. Vesna Harni
  Novosti - Sve